Друштвени дијалог “Правосуђе, државна управа и локална самоуправа и заштита људских права и равноправност полова – исход референдума”, Нови Сад

5. јануар 2022.

Разговор о предстојећем уставном референдуму је неопходан, јер грађани имају право да знају шта их чека када Србија одлучи хоће ли или неће прихватити промену Устава у области правосуђа, изјавила је данас министарка за људска и мањинска права и друштвени дијалог Гордана Чомић на тематском друштвеном дијалогу “Правосуђе, државна управа и локална самоуправа и заштита људских права и равноправност полова – исход референдума” у Скупштини АП Војводине у Новом Саду.

Како је навела, овако замишљен друштвени дијалог битан је с аспекта информисања грађана о исходима референдума, односно о томе шта се мења у заштити права грађана ако буду прихваћене уставне промене, а шта ће бити у случају његовог неуспеха. Први друштвени дијалог смо имали 29. децембра у Београду, данас смо у Новом Саду, а 12. јануара бићемо у Крагујевцу. Желимо да свако јасно разуме шта доноси одлука Народне скупштине да се политика повлачи из правосуђа и како то добро или лоше утиче на заштиту људских права, што је кључни исход референдума, нагласила је Чомић.

Председник Скупштине Војводине Иштван Пастор оценио је да са тим уставним променама неће бити одмах разрешена сва питања и спорови који су оптерећивали претходне деценије, али да су они битни, јер се Србија обавезала да примени правне тековине Европске уније и потпуно раздвоји судску, извршну и законодавну власт.

То су вредности којима се стреми и мислим да на овај начин стварамо један амбијент у коме чинимо додатни корак ка том циљу, рекао је Пастор и позвао све грађане који имају право гласа да 16. јануара изађу на референдум и донесу одлуку у складу са својим убеђењем.

Хтели смо широко да поставимо овај разговор, да укључимо представнике државних органа и институција, јавне личности из различитих сегмената друштвеног живота, представнике цивилног друштва и верских заједница, националних заједница, представнике академске заједнице и медија, те превасходно стручњаке из области правосуђа. Сврха овог дијалога јесте да све грађанке и сви грађани Републике Србије буду потпуно информисани о предстојећем референдуму“, поручио је потпредседник Покрајинске владе и покрајински секретар за образовање, прописе, управу и националне мањине – националне заједнице Жолт Сакалаш.

Учесници друштвеног дијалога, на крају састанка, усагласали су закључке према тематским целина по којима се одвијао дијалог.

Заједнички закључци

Препоручујемо...