Министар Жигманов разговарао са делегацијом Републике Турске о родно одговорном буџетирању

Министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог у Влади Републике Србије Томислав Жигманов разговарао је данас у Палати Србија са делегацијом Републике Турске и представницима организације UN Woman Турске на тему родно одговорног буџетирања.

Министар је, том приликом, упознао турску делегацију, која је на студијском боравку у Републици Србији,  са законодавним оквиром и праксом у нашој држави, те надлежностима и активностима Министарства за људска и мањинска права и друштвени дијалог када је реч о родној равноправности. Он је нагласио да Министарство пружа пуну подршку родно одговорном буџетирању као једном од алата за спровођење родне равноправности у Републици Србији.
Министар Жигманов је рекао да у оквиру Министарства постоји Група за унапређење родне равноправности, да је на иницијативу Министарства Народна Скупштина Републике Србије у мају 2021. године усвојила Закон о родној равноправности, као и каснија подзаконска акта, те нагласио да Република Србија има Стратегију за родну равноправност за период од 2021. до 2030. године. У току је израда новог Акционог плана уз подршку UN Women Србија, рекао је министар Жигманов и нагласио да је сарадња са међународним организацијама у Републици Србији,  када је реч на унапређењу родне равноправности, изузетна. Поменуо је да је Министарство недавно, уз подршку Немачке организације за међународну сарадњу – ГИЗ, спровело кампању „Стоп фемициду“, и да је у оквиру истог пројекта у току кампања „Унапреди родну равноправност“.
Делегација Турске интересовала се за активности, мере и праксу Републике Србије када је реч о родно одговорном буџетирању.  У разговору им је предочено да је  Република Србија од стране Уједињених нација, тачније Одељења за економске и социјалне послове, оцењена у 2021. години као једна од седам земаља у Европи која веома успешно спроводи родно одговорно буџетирање. Исто тако, речено је да је  у 2023. години Државна ревизорска институција закључила да су остварени позитивни помаци на унапређењу родне равноправности, али и да започете процесе треба интензивирати, те препоручила унапређење информационог система на националном нивоу. Наведени су и неки од изазова као што је различито спровођење родно одговорног буџетирања на разним нивоима, од централних до јединица локалне самоуправе.
Делегацији државних институција Републике Турске, међу којима је било представника турског парламента и појединих министарстава, као и UN Women Турске, предочен је и систем различитих надлежности државних органа и тела у вези са овом темом, као и систем креирања и спровођења политика у вези са родном равноправношћу.

Родно одговорно буџетирање представља увођење принципа родне равноправности у буџетски процес, што подразумева родну анализу буџета и реструктурирање прихода и расхода са циљем унапређења родне равноправности. Буџетски систем треба да оствари циљеве, а један од тих циљева је и алокацијска ефикасност која подразумева распоређивање средстава буџета са циљем унапређења родне равноправности.

Уз министра Жигманова, на састанку у Палати Србија учествовали су и државни секретар у Министарству за људска и мањинска права и друштвени дијалог проф. др Рејхан Куртовић и помоћница министра Сектора за антидискриминациону политику и унапређење родне равноправности Нина Митић.  

Препоручујемо...