Обука за запослене у општинским и градским управама на тему социо-економског укључивања националних мањина

Једнодневна обука за запослене у општинским и градским управама на тему социо-економског укључивања припадника националних мањина одржана је данас у Палати Србија у Београду, у организацији Министарства за људска и мањинска права и друштвени дијалог и Европског центра за мањинска питања (ЕЦМИ) уз подршку ГИЗ-а.

Поздрављајући учеснике обуке, помоћница министра Сектора за националне мањине Биљана Марковић поручила је да је циљ оваквих обука да се ојачају капацитети локалних самоуправа за пружање подршке у унапређењу положаја националних мањина, чему је Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог веома посвећено. Она је истакла значај јединица локалне самоуправе у спровођењу мањински сензитивних политика јер се, како је рекла, живот живи на локалу.

Помоћница Марковић је захвалила тиму пројекта „Заштита мањина у процесу приступања ЕУ“ што препознаје важност оваквих тема које треба да буду пут за даље унапређење положаја националних мањина у Републици Србији.  

Обуку су водиле др Андреа Карсточа из Европског центра за мањинска питања из Фленсбурга (Немачка) и Јелена Перковић, сарадница Центра за регионализам из Новог Сада.

Била је то прилика да учесници боље разумеју ову тему и да, кроз анализу добрих пракси и изазова социо-економског укључивања мањина у Србији, добију шансу да сазнају више о начинима за превазилажење проблема на локалном нивоу. Говорило се о правним и политичким аспектима социо-економске укључености националних мањина у Европи, као и о препорукама за ефикасну примену добрих решења у Србији.

Полазници су могли да сазнају и о учешћу мањинских заједница у локалним буџетским политикама и о пружању услуга на локалном нивоу, са фокусом на важне области као што су здравство, образовање, становање и запошљавање.

Обука је реализована у склопу пројектних активности „Подршка јачању владавине права у Србији“, заједнички финансиране од стране ЕУ и немачког Савезног министарства за економски развој и сарадњу (БМЗ), имплементираних од стране Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (ГИЗ), односно поменутог пројекта „Заштита мањина у процесу приступања ЕУ“, који реализује Европски центар за мањинска питања, у сарадњи са ГИЗ и Министарством за људска и мањинска права и друштвени дијалог.

 

Препоручујемо...