Друштвени дијалог „Улога компанија у заштити и промоцији људских права и социјалној инклузији у Републици Србији“

23. децембар 2022.

У организацији Министарства за људска и мањинска права и друштвени дијалог, уз подршку Популационог фонда УН у Србији, одржан је друштвени дијалог о улози компанија у заштити и промоцији људских права и социјалној инклузији у Републици Србији. Овај нови, 40 по реду друштвени дијалог који организује Министарство, отворио је државни секретар Министарства за људска и мањинска права и друштвени дијалог Иван Бошњак, а присутни су били и помоћници министра Александар Радосављевић, Ивана Јоксимовић и Нина Митић.

У фокусу скупа биле су теме о инклузији различитих група становништва на тржиште рада, посебно маргинализованих група, јачању социјалне кохезије, унапређењу људских права рањивих група, превенцији и заштити од дискриминације, могућностима за развој тзв. сребрне економије и укључивања старијих особа на тржиште рада као и могућностима за наставак каријере и након 65. године живота.

„У Србији, према подацима Републичког завода за статистику, већ сада је сваки пети становник старији од 65 година, а очекивања су да ће до 2041. године то бити сваки четврти. Зато је важна „сребрна економија“ и питање како да се потенцијал старијих људи, њихова драгоцена знања и искуства ставе у функцију друштва“ рекао је државни секретар Бошњак.

Домаћин скупа, Борка Јеремић, шефица канцеларије УНФПА у Србији, истакла је да су „могућности и прилике које приватни сектор може да има за промовисање демографске отпорности у Србији заиста велике.“

„Између осталог ово се односи на промовисање тзв. сребрне економије и боље усклађивање рада и родитељства, те нам је велико задовољство што смо подржали данашњи припремни састанак за наредне друштвене дијалоге на ову тему”, изјавила је Јеремић.

На скупу су се обратили Младен Антонијевић Приљева из Центра за истраживање и развој друштва ИДЕАС, Нада Сатарић, из организације Амити – снага пријатељства, Тијана Копривица, председница Управног одбора Глобалног договора УН у Србији и директорка за одрживо пословање „Делта Холдинга“, Тања Линдел, помоћница директора Сектора удружења привреде Привредне коморе Србије и Сања Бунић, виша саветница за друштвено одговорно пословање Привредне коморе Србије.

Након уводних обраћања, отворена је дискусија на тему током које су се могли чути примери добре праксе у појединим компанијама.

У дијалогу су учествовали представници, Фондације „Ана и Владе Дивац“, Националног удружења особа са инвалидитетом, Црвеног крста Србије, Геронтолошког друштва Србије, затим фирми „Гецић Лоу“, Аруп, компаније ИКЕА, „Блек Рок“, Института за старење, професорка Правног факултета Универзитета у Београду др Ивана Крстић, Удружења „Наше право“, ПИО Фонда „Гласника осигураника“, и други.

Друштвени дијалог служи да се сви саслушамо, разговарамо и разменимо мишљења о свим значајним темама за наше друштво. Он доприноси бољем разумевању потреба свих друштвених група, а посебно оних најугроженијих.

Препоручујемо...