Дијалог о унапређењу инклузивних политика – подршка ученицима и студентима са хендикепом

2. децембар 2022.

Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог у сарадњи са Удружењем студената са хендикепом организовало је данас Дијалог о унапређењу инклузивних политика – подршка ученицима и студентима са хендикепом, уз присуство великог броја представника из државних органа и цивилног сектора.

Данашњи дијалог је посвећен унапређењу инклузивних политика и стварању подршке ученицима и студентима са хендикепом, изјавио је министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог Томислав Жигманов. Како је нагласио, Република Србија је потписала Конвенцију о правима особа са инвалидитетом и пратећи Опциони протокол у децембру 2007. године, који је ратификован 2009. године. Конвенција гарантује заштиту пуног и једнаког уживања свих људских права, слобода и достојанства свих особа са инвалидитетом. У складу са мотом међународног покрета особа са инвалидитетом ,,Ништа о нама без нас“, Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог, као једну од кључних видова сарадње подржава учешће представника удружења особа са инвалидитетом у раду Савета за праћење примене препорука Уједињених нација за људска права. Ефективнија релизација препорука не само Комитета УН за особе са инвалидитетом већ и осталих, које се доносе на особе са инвалидитетом, гаранција су унапређења њиховог положаја у нашем друштву, истакао је Жигманов.

Најефикаснији вид борбе једног друштва против сиромаштва, социјалне искључености и предрасуда видим кроз образовни процес, који захтева улагање и стално унапређивање система образовања и васпитања. Особе са хендикепом у већем ризику од сиромаштва и социјалне искључености, због отежане позиције из које наступају. Стога систем добро развијеног инклузивног образовања, који се управо заснива на једнакој приступачности за све, представља најјачи вид подршке у даљем оснаживању особа са хендикепом, поручио је Жигманов.

На крају скупа постигнута је сагласност о поступању у коме је истакнута снажнија улога свих надлежних државних институција и цивилног друштва у креирању, подстицању и развијању мера које би допринеле већој инклузивности у локалним самоуправама. Посебно је наглашена улога јединица локалних самоуправа у области образовања и њихова подршка ученицима и студентима. Учесници друштвеног дијалога истакли су очекивања да ће предлагачи докумената јавних политика у јединицама локалних самоуправа предвидети програме стипендирања и подршке ученицима и студентима и конкурсе у којима ће бити предвиђени услови којима се омогућава право на једнаку подршку ученицима и студентима који се сусрећу са различитим изазовима и баријерама у друштву.

Поред министра Жигманова, у уводном делу друштвеног дијалога о унапређењу инклузивних политика, говорили су и Милан Јанковић, извршни директор Удружења студената са хендикепом, Бранкица Јанковић, повереница за заштиту равноправности, Слободан Томић, заменик заштитника грађана, Мирјана Хасановић начелнца Одељења за послове ученичког стандарда у Министарству просвете, др Јасмина Бенмансур, помоћник министра у Министарству за државну управу и локалну самоупораву и Владимир Павловић из Београдске отворене школе.

Сагласност о поступању

Препоручујемо...