Zaštita manjina u procesu pristupanja Evropskoj uniji

U sklopu projekta „Podrška jačanju vladavine prava u Srbiji“, zajednički finansiranog od strane Evropske unije i nemačkog Saveznog ministarstva za ekonomski razvoj i saradnju (BMZ), implementiranog od strane Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit GmbH (GIZ), odnosno projekta „Zaštita manjina u procesu pristupanja EU“ (Minority protection for EU accession – MPA) koji realizuje Evropski centar za manjinska pitanja (ECMI) u saradnji sa GIZ i Ministarstvom za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, organizovana je studijska poseta za državne službenike iz Republike Srbije, dansko-nemačkom pograničnom regionu, pokrajini Šlezvig-Holštajn. U studijskoj poseti su, pored predstavnika Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, učestvovali i predstavnici Ministarstva kulture, Ministarstva informisanja i telekomunikacija, Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave, Ministarstva prosvete i Pokrajinskog sekretarijata za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine – nacionalne zajednice.

Poseta ovom pograničnom regionu, poznatom po dobro razvijenim politikama prema nacionalnim manjinama i velikom broju aktera uključenih u zaštitu manjina, omogućila je razmenu iskustava između državnih službenika iz Republike Srbije i njihovih kolega iz Savezne Republike Nemačke i Kraljevine Danske. Učesnici studijske posete su se upoznali sa primerima dobre prakse u oblasti zaštite prava nacionalnih manjina u pokrajini Šlezvig-Holštajn i funkcionisanjem manjinskih institucija u ovom pograničnom regionu. U okviru posete državni službenici iz Republike Srbije su posetili Evropski centar za manjinska pitanja (ECMI). Direktor ECMI-a, profesor Velo Petai, predstavio je rad Centra, dok su njegovi saradnici Seržiuš Bober, Ljubica Đorđević i Martin Klat detaljnije predstavili položaj danske nacionalne manjine u Nemačkoj i nemačke u Danskoj, a bilo je reči i o položaju Friza, Roma i Sinta u ovom regionu. U Flensburškoj kući, sedištu danske nacionalne manjine u Nemačkoj, Jens Kristiansen, generalni sekretar danske manjinske asocijacije (SSF), govorio je o političkoj participaciji Danaca u Nemačkoj. Martin Klat je učesnicima studijske posete predstavio rad danskih škola u Flensburgu, kao i danske biblioteke.

Učesnici studijske posete drugog dana posetili su Kil, glavni grad pokrajine Šlezvig-Holštajn. U Državnoj kancelariji pokrajine, predstavnici različitih sekretarijata su i iz svoje perspektive govorili o odnosu koji imaju prema nacionalnim manjinama. Usledila je poseta Pokrajinskom parlamentu Šlezvig-Holštajna gde se sa predstavnicima Odbora za evropska pitanja razgovaralo o načinu zastupljenosti nacionalnih manjina na svim nivoima vlasti u obe države. Učesnici studijske posete posetili su udruženje Sinta i Roma Šlezvig-Holštajn u Kilu, gde su predstavnici ovih manjina govorili o svom položaju, izazovima i načinu delovanja ovog udruženja. Treći dan posete bio je posvećen upoznavanju sa položajem nemačke manjine u Danskoj. Učesnici su posetili sedište nemačke nacionalne manjine u gradu Obenro, kao i Nemački muzej Severnog Šlezviga u Sonderborgu. Poslednjeg dana studijske posete učesnicima je predstavljen rad Mreže manjinskih kompetencija u Evropi, značajne inicijative koja za temu ima unapređenje položaja nacionalnih manjina.

Posetom danskom konzulu u Flensburgu završena je ova veoma sadržajna višednevna poseta tokom koje su predstavnici republičkih i pokrajinskih organa vlasti imali priliku da se detaljno upoznaju sa sistemom zaštite nacionalnih manjina, njegovim specifičnostima, kao i pozitivnim iskustvima dansko-nemačkog modela čija pojedina rešenja mogu biti korisna za dalje unapređenje sistema zaštite nacionalnih manjina u Srbiji.

Foto: GIZ

Preporučujemo...