Министар Жигманов посетио „Банку хране Војводине“ у Иригу

Министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог у Влади Републике Србије Томислав Жигманов посетио је јуче хуманитарну организацију „Банка хране Војводине“, са седиштем у Иригу, која од 2021. године пружа подршку угроженим категоријама становништва поделом хране и прехрамбених производа.

У разговору са директором Срђаном Будимчићем министар Жигманов детаљније се упознао са радом ове организације цивилног друштва, условима у којима остварује своју мисију, изазовима с којима се суочава, као и плановима за ширење ове, у Републици Србији још увек ретке врсте хуманитарне активности. Осим у Војводини, банке хране постоје само још у Београду и Нишу.

Током састанка, министар Жигманов истакао је важност друштвено-одговорног пословања привредних субјеката, као и њихову сарадњу са цивилним сектором у различитим програмима солидарности са најрањивијим и најсиромашнијим деловима друштва. Он је нагласио да Министарство има у фокусу и рад организација које помажу најугроженијима, те да „Банка хране Војводине“ представља одличан пример грађанске иницијативе која кроз партнерства са привредним сектором доприноси борби против глади и, уопште, смањењу сиромаштва.

Срђан Будимчић је као једно од највећих достигнућа у раду навео успостављање сталне сарадње са најјачим трговачким компанијама у земљи које се баве продајом хране и прехрамбених производа. Оне донирају сву храну пред истек рока употребе, а „Банка хране Војводине“ бесплатно је дистрибуира и дели организацијама као што су Црвени крст или народне кухиње, те људима који су у потреби. С обзиром на кратке рокове, брзина и ефикасност дистрибуције ове хране мора бити осигурана. „Банка хране Војводине“ месечно има око 20.000 корисника из категорије угроженог становништва у двадесетак градова и општина у Србији. Будимчић је истакао да је сарадња са државним институцијама и привредним субјектима кључна за одрживост и проширење оваквих иницијатива.

Министар Жигманов је на крају разговора рекао да ће Министарство и даље радити на афирмацији друштвено одговорног пословања, ширењу мреже социјалних предузећа, као и стварању бољих услова рада ОЦД у подручју хуманитарног рада, будући да све наведено увелике доприноси изградњи праведнијег и солидарнијег друштва.

 

Препоручујемо...