Европска комисија против расизма и нетолеранције (ЕЦРИ) је стручно тело Савета Европе које које прати акције против расизма, дискриминације (по основу
„расе“, етничке или националне припадности, боје коже, држављанства, религије, језика, пола, оријентације, родног идентитета и полних карактеристика) и нетолеранција у Европи.
ЕЦРИ је основана на првом самиту шефова држава и влада држава чланица Савета Европе 1993. године и почела је са радом 1994. године. Састоји се од 46 чланова, независних експерата именованих од стране држава чланица Савета Европе.
У свом раду у државама чланицама Савета Европе ЕЦРИ анализира ситуацију у свакој од њих и даје препоруке за решавање било каквих проблема расизма и идентификоване нетолеранције. У оквиру припрема за израду периодичних извештаја организује се посета држави чланици како би се добила што свеобухватнија слика о стању у држави. Током посете, делегација ЕЦРИ се састаје са кључним владиним и невладиним актерима у области превенције и борбе против расизма и нетолеранције. Посету координира национални официр за везу са ЕЦРИ-јем. Мониториниг се обавља на сваких пет година на равноправан начин у свим државама чланицама.
Опште препоруке Европске комисије против расизма и нетолеранције
ИЗВЕШТАЈИ О СРБИЈИ
ШЕСТИ ЦИКЛУС МОНИТОРИНГА
Четврти извештај о Србији (усвојен 9. априла 2024 / објављен 27 јуна 2024)
Закључци о приоритетним препорукама (усвојени 7 априла 2020 / објављени 2 јуна 2020)
- Цонцлусионс (енглески)
- Закључци (српски)
ПЕТИ ЦИКЛУС МИОНИТОРИНГА
Трећи извештај о Србији (усвојен 22 марта 2017 / објављен 1 маја 2017)
- Извештај + коментари државе (енглески)
- Извештај + коментари државе (српски)
Закључци о приоритетним препорукама (усвојени 19 марта 2014 / објављени 3 јуна 2014)
- Закључци (енглески)
ЧЕТВРТИ ЦИКЛУС МОНИТОРИНГА
Други извештај о Србији (усвојен 23 марта 2011 / објављен 31 маја 2011)
ТРЕЋИ ЦИКЛУС МОНИТОРИНГА
Први извештај о Србији (усвојен 14 децембра 2007 / објављен 29 априла 2008)
- Извештај + коментари државе (енглески)
- Извештај + коментари државе (српски)
Европска комисија против расизма и нетолеранције (ЕКРИ) усвојила је Извештај о Србији у оквиру шетог циклуса мониторинга
Европска комисија против расизма и нетолеранције (ЕКРИ) усвојила је Извештај о Србији у оквиру шестог циклуса мониторинга, 9. априла 2024. године, а који је за јавност објављен 27. јуна 2024. године. Саставни део извештаја су и коментари државе на извештај, који су достављени ЕКРИ-ју током консултативног процеса. Надлежни државни органи су у својим коментарима током процеса поверљивог дијалога указали да сматрају да извештај у целости треба да одражава ставове свих релевантних актера који су били укључени у процес мониторинга, у циљу постизања објективности закључака. У коментарима државе је, између осталог наглашено да је у Извештају изостављен је најистакнутији и дуготрајнији проблем из домена људских права заштићених међународним и регионалним уговорима о људским правима, а то је интерно расељено становништво чији повратак на АП Косово и Метохија онемогућава управо крајња нетолеранција.
Европска комисија против расизма и нетолеранције Савета Европе (ЕЦРИ), у оквиру шестог циклуса мониторинга, посетила је Републику Србију у периоду од 3. до 7. априла 2023. године, фокусирајући се на три теме: ефективна једнакост и приступ правима; говор мржње и насиље мотивисано мржњом, интеграција и инклузија, као и једну специфичну тему за државу у којој се врши мониторинг.
У оквиру посете делегације ЕКРИ-ја обавила је дијалоге са представницима Народне скупштине Републике Србије, ресорних министарстава, Националном службом за запошљавање, Заводом за унапређење васпитања и образовања, Регулаторним телом за електронске медије, Заштитником грађана, Повереником за заштиту равноправности и Повереником за информације од јавног значаја и организацијама цивилног друштва. ЕКРИ је посетио и АП Војводина, где су разговарали са представницима локалне власти у Новом Саду, покрајинским секретаријатима, покрајинским заштитником грађана и представницима Техничке школе у Бечеју. Консултативни процес дијалога координирало је Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог.
У односу на своје ставове, ЕКРИ је нашој држави упутила 15 препорука, од којих две препоруке захтевају приоритетно спровођење и над њихом применом ће ЕКРИ извршити надзор у року од две године. Једна препорука је усмерена на надоградњу напретка постигнутог у изради Нацрта закона о истополним заједницама у последњих неколико година и поношења Нацрта закона поднесу Народној скупштини без непотребног одлагања, након смислене консултације са релевантним актерима цивилног друштва. Друга препорука је да надлежни наруче свеобухватну студију о различитим облицима говора мржње у Србији, његових извора и утицаја на циљне групе у циљу развоја и спровођења мера за спречавање и отклањање тих појава.
Извештај ЕКРИ о Србији на српском и енглеском језику доступан је на интернет страници Министарства за људска и мањинска права и друштвени диалог и интернет страници Савета Европе: https://rm.coe.int/fourth-ecri-report-on-serbia-translation-in-serbian-/1680b06415
Извештај ЕКРИ о Србији 6. циклус ЕНГ
Извештај ЕКРИ о Србији 6. циклус СРБ
ВИ циклус мониторинга Европске комисије против расизма и нетолеранције Савета Европе (ЕЦРИ)
Европска комисија против расизма и нетолеранције Савета Европе (ЕЦРИ) у складу са досадашњом праксом започела је 2019. године шести циклус мониторинга. У овом циклусу фокусира се на три теме од значаја за све државе чланице Савета Европе: ефективна једнакост и приступ правима, говор мржње и насиље мотивисано мржњом и интеграција и инклузија, уз одабир и једне специфичне теме за државу у којој се врши мониторинг. Циљ мониторинга од стране ЕЦРИ-ја, јесте да пружи практичне и детаљне предлоге који се тичу решавања идентификованих проблема у земљама чланицама Савета Европе.
У оквиру припрема за посету делегације ЕЦРИ нашој држави је достављена листа питања, у којима се између осталог од наджених органа власти траже и одговори на препоруке које нису или су делимично спроведене у оквиру петог циклуса мониторинга које су дате у извештају ЕЦРИ-ја о Србији 2017. године.
Припрему одговора и сачињавање извештаја координирало је Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог. Одговори покривају период од почетка 2017. до краја 2022. године. У процесу израде одговора учествовало је 30 органа и институција, од Народне скупштине, министарстава и институција којима су у надлежности питања које покрива ЕЦРИ, Републичког јавног тужилаштва, Тужилаштва за раттне злочине, Врховног касационог суда, Повереника за заштиту равноправности, Заштитника грађана, Регулаторног тела за електронске медије и Града Београда.
В циклус мониторинга Европске комисије против расизма и нетолеранције Савета Европе (ЕЦРИ)
Европска комисија против расизма и нетолеранције (ЕЦРИ) усвојила је извештај о Србији 22. марта 2017. на 72. пленарном састанку, а који је јавности објављен 16. маја 2017. године. Саставни део извештаја су и коментари државе на извештај, који су достављени ЕЦРИ -ју током консултативног процеса.
Европска комисија против расизма и нетолеранције Савета Европе у оквиру петог циклуса мониторинга Србије обавила је дијалог са представницима извршне и законодавне власти у Србији, независним државним органима и организацијама цивилног друштва у периоду од 26-30. септембра 2016. године. Надлежни државни органи су у својим коментарима током процеса дијалога указали да сматрају да извештај у целости треба да одражава ставове свих релевантних актера који су били укључени у процес мониторинга, у циљу постизања објективности закључака. У коментарима државе је наглашено да велики број високих државник званичника, у својим јавним наступима позива на толеранцију, уважавање различитости и поштовање уставног принципа једнакости. Такође, у свакој прилици, указују на неопходност уздржавања од насиља према осетљивим друштвеним групама, а нарочито према ЛГБТИ особама. ЕЦРИ је поздравила побољшање законодавства за борбу против мржње и праксе, регрутовање многих полицајаца албанског порекла, као и чињеницу да Стратегија превенције и заштите од дискриминације предвиђа увођење закона о регистрованим партнерствима за истополне особе. Осим тога, у извештају ЕЦРИ је констатовано да су за највећи број Рома обезбеђена лична документа. Оцењено је да су учињени напори да се повећа упис ромске деце у школе и реши на ефикасан начин изостанак из школе.У односу на три приоритетне препоруке из Четвртог циклуса мониторинга, ЕЦРИ у свом извештају са задовољством констатује да су две препоруке у потпуности примењење, а односе се на оснаживање институције Повереника за заштиту равноправности и обезбеђивање личних докумената грађанима ромске националности.У вези са препоруком која се односи на интензивирање обуке која се пружа правосуђу о питањима расизма и расне дискриминације, власти Србије су обавестиле ЕЦРИ да је организована даља обука и да су обрађена додатна побољшања у Акционом плану за Поглавље 23. преговора о приступању ЕУ. Међутим, сматрајуда да та обука још није довела до неког приметног побољшања у пракси изрицања казни за расистичка кривична дела.У односу на своје ставове ЕЦРИ је Републици Србији упутила 21 препоруку, док две препоруке захтевају приоритетно спровођење и над њихом применом ће ЕЦРИ извршити надзор у року од две године. ЕЦРИ позива државу да настави напоре у области борбе против расизма и нетолеранције, смањења хомофобије, као и унапређењу положаја осетљивих друштвених група.
ЕЦРИ је 2. јуна 2020. године у својим закључцима о спровођењу приоритених препрорука објавила да је Србија само делимично применила две њене препоруке. Европска комисија против расизма и нетолеранцијепрепоручила је 2017. године да Народна скупштина и Влада Србије усвоје кодексе понашања којима се забрањује коришћење говора мржње, уз суспензију мандата и друге санкције за кршење њихових одредби, и да успоставе ефикасне канале извештавања о томе. Такође је препоручила да власти Србије дају приоритет запошљавању пропорционалног броја Рома и других мањина у органима јавне управе и да им обезбеде подједнако стабилне радне услове.
- ЕЦРИ ФИНАЛ ИЗВЕШТАЈ В ЦИКЛУС СА КОМЕНТАРИМА РС
- ЕЦРИ ФИНАЛ РЕПОРТ В ЦYЦЛЕ WИТХ ЦОМЕНТС РС
- ЕЦРИ закључак о приоритетним препорука срб
- ЕЦРИ закључак о приоритетним препорукама