Министар Жигманов честитао празник бугарској националној мањини
Министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог у Влади Републике Србије Томислав Жигманов честитао је председнику Националног савета бугарске националне мањине Стефану Стојкову и свим припадницима бугарске националне заједнице у Србији њихов празник, 1. новембар, Дан народних будитеља.
Дан народних будитеља посвећен је просветитељима, учитељима и културним радницима који су допринели очувању бугарског језика, културе и идентитета током тешких историјских периода. Први пут је прослављен 1909. године, а његова сврха је да подсети на значај образовања и просвете у развоју једног друштва.
У Републици Србији, према последњем попису становништва из 2022. године, живи 12.918 Бугара, што представља демографски пад у односу на претходни попис. Највише припадника ове националне заједнице живи у Пчињском и Пиротском округу, у Босилеграду и Димитровграду. У већини се изјашњавају да су припадници православне вероисповести.
Бугарска национална мањина изабрала је свој први национални савет 2003. године у Нишу. Према Закону о националним саветима националних мањина, редовни избори за чланове националних савета националних мањина одржавају сваке четири године, колико траје мандат једног сазива националног савета. Последњи избори одржани су 2022, када је конституисан актуелни сазив Националног савета бугарске националне мањине.
Своју културу и обичаје припадници бугарске националне мањине, између осталог, негују и развијају окупљајући се у више удружења која доприносе афирмацији културе бугарске националне мањине. Нека од најважнијих су: Културно-информативни центар бугарске мањине „Цариброд“ из Димитровграда, Матица Бугара у Србији из Босилеграда, Културно-информативни центар Бугара „Босилеград“, Бугарско културно друштво „Трендафер“ из Белог Блата, КУД „Иваново 1868“ из Иванова, итд.
Припадници бугарске националне мањине имају могућност школовања на свом језику на свим нивоима образовања, користећи уџбенике на свом језику. Бугарски језик изучава се у оквиру Групе за бугарски језик, књижевност и културу на Катедри за српски језик са јужнословенским језицима на Филолошком факултету Универзитета у Београду. У Босилеграду и Димитровграду, као и у појединим насељеним местима Града Панчева и општине Бабушница, бугарски језик је у службеној употреби. Информисање на бугарском језику остварује се у Републици Србији посредством електронских и штампаних медија.
Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог и овом приликом истиче да Влада Републике Србије, и сви нивои власти, настављају и даље посвећено да раде на обезбеђивању свих потребних предуслова како би припадници националних мањина у Републици Србији успешно наставили да развијају своје националне институције и перспективу своје заједнице.