Борба против злочина из мржње и говора мржње обавеза целог друштва
Министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог Томислав Жигманов је изјавио данас да су платформе друштвених медија, нажалост, постале плодно тло за говор мржње, ширење дезинформација, вербалних напада и претњи, те да је борба против злочина из мржње и говора мржње континуиран процес који захтева заједнички напор државе, друштва и технолошких компанија.
Сведоци смо да је говор мржње присутан у јавном простору, нарочито у дигиталним комуникацијама, на интернету, где постоји могућност анонимног партиципирања, рекао је Жигманов. Питање превенције, додао је, од образовања, преко стварања претпоставки за културу пристојног комуницирања, и читав низ других мера које би требало да унутар јавног простора афирмишу позитивне садржаје у комуникацијама, уз доследну примену законодавног оквира који претпоставља и репресију и кажњавање оних који се говором мржње служе, може придонети да се напетости, неспоразуми, негативне последице, као што је злочин из мржње, смање.
Говорећи као уводничар на конференцији под називом „Борба против злочина из мржње и говора мржње у дигиталној и реалној сфери у Југоисточној Европи – стратегије и политике“, одржаној у Београду, министар Жигманов је нагласио да је Република Србија препознала озбиљност овог проблема и усвојила законске мере за сузбијање негативне друштвене појаве.
Закони, попут Кривичног закона, предвиђају строже казне за починиоце, док Закон о забрани дискриминације, са своје стране, пружа додатну правну заштиту жртвама.
Република Србија је направила значајне кораке у овом правцу, додао је, али је потребно наставити рад на едукацији грађана, нарочито младих, и сарадњи са технолошким сектором. Само заједничким напором можемо створити друштво у којем ће владати толеранција, поштовање и мир.
Министар је подвукао да је одлучност Републике Србије у борби против криминалитета из побуда мржње потврђена усвајањем Реформске агенде којом је предвиђено усвајање законодавног пакета који треба да омогући да грађани Републике Србије добију унапређену и бољу заштиту својих права у овој области.
Конференцију је отворио шеф Мисије ОЕБС-а у Србији амбасадор Јан Брату, који је такође нагласио важност сарадње и заједничке борбе свих против злочина из мржње и говора мржње, истичући значај превенције, посебно у образовном систему, те позвао и на регионалну сарадњу на овом пољу, јер говор мржње не зна за границе и тиче се свих нас.