Pomoćnica ministra dr Nina Mitić govorila na konferenciji o rodnoj ravnopravnosti

Pomoćnica ministra za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog dr Nina Mitić učestvovala je na nacionalnoj konferenciji pod nazivom „Između zakona i stvarnosti: Perspektive žena o rodnoj ravnopravnosti u Srbiji”.

U uvodnom obraćanju, pomoćnica Mitić istakla je da je Republika Srbija 2021. godine usvojila Zakon o rodnoj ravnopravnosti i Zakon o izmenama Zakona o zabrani diskriminacije, za koje je Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog izradilo nacrte. Takođe je podsetila da je Vlada Republike Srbije, na predlog Ministarstva, tokom 2021. i 2022. godine usvojila i tri strateška dokumenta do 2030. godine – Strategiju za rodnu ravnopravnost, Strategiju prevencije i zaštite od diskriminacije i Strategiju za socijalno uključivanje Roma i Romkinja u Republici Srbiji, sa pratećim akcionim planovima.

Pored toga, navela je da je, prema izveštaju Svetskog ekonomskog foruma o stanju rodne ravnopravnosti iz 2021. godine, u Republici Srbiji povećano učešće žena u političkom životu, ali da je došlo do smanjenja učešća žena u ekonomskom životu. Međutim, kao pozitivan primer je istakla da je u Indeksu EU-27, uključujući i zemlje u regionu zapadnog Balkana, Republika Srbija rangirana kao druga po udelu žena u odborima kompanija i kao prva po udelu žena među rukovodiocima u kompanijama.

Dodala je i da je, prema zbirnom Izveštaju o ostvarivanju rodne ravnopravnosti u Republici Srbiji za 2022. godinu, koji je izradilo Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, jaz u platama između žena i muškaraca iznosio 14,4% u korist muškaraca. Podsetila je i da je Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog donelo Pravilnik o metodologiji za obračun neplaćenog kućnog rada, koji je stupio na snagu u martu 2024. godine.

Pomoćnica ministra Mitić je obavestila da je Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog tokom 2023. i 2024. godine, uz pomoć Nemačke organizacije za međunarodnu saradnju, realizovalo javnu kampanju protiv rodno zasnovanog nasilja prema ženama pod nazivom: „Stop femicidu”, koja je u fokusu imala podizanje svesti šire zajednice o značaju prevencije i suzbijanja nasilja prema ženama, kao i javnu kampanju „Unapredi rodnu ravnopravnost”, koja je u fokusu imala informisanje što šireg kruga obveznika izveštavanja o merama za ostvarivanje rodne ravnopravnosti, a imajući u vidu obaveze propisane Zakonom o rodnoj ravnopravnosti i podzakonskih akata i podrazumevala je emitovanje promotivnog spota na medijima sa nacionalnom frekvencijom, ali i info sesije realizovane u većim gradovima Republike Srbije.

Na konferenciji su predstavljeni pravna analiza i rezultati istraživanja o percepciji rodne ravnopravnosti iz perspektive žena u Republici Srbiji, nakon čega je održana interaktivna sesija o rezultatima istraživanja i mogućnostima za unapređenje rodne ravnopravnosti. Takođe je bilo reči i o motivacionom govoru, kao jednoj od mogućih strategija za uspeh, kada je reč o osnaživanju žena.

Na konferenciji, pored pomoćnice ministra Nine Mitić, u uvodnom izlaganju su se obratili i Brankica Janković, poverenica za zaštitu ravnopravnosti, kao i Mihael Engel, vođa projekta „Podrška socijalnom uključivanju u Srbiji”.

Konferenciju su zajednički organizovali Poverenik za zaštitu ravnopravnosti i Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju (GIZ), u okviru projekta „Podrška socijalnom uključivanju u Srbiji”, u kojem učestvuju i Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog.

 

 

 

Preporučujemo...