Одржана тематска седница Савета за праћење примене препорука УН за људска права, у фокусу присилни нестанци
Тематска седница Савета за праћење примене препорука Уједињених нација за људска права, којој је присуствовало око 40 представника из републичких органа, скупштинског одбора, удружења грађана и организација цивилног друштва и међународних организација, одржана је данас у Палати „Србија“.
На седници су представљене кључне информације у склопу припреме државне делегације која ће представљати Други периодични извештај Републике Србије о примени Међународне конвенције о заштити свих лица од присилних нестанака, пред Комитетом УН-а за присилне нестанке, 18. марта 2025. године, у Женеви.
У државној делегацији, коју ће предводити Вељко Одаловић, председник Комисије за нестала лица Владе Србије, испред Министарства за људска и мањинска права и друштвени дијалог су проф. др Рејхан Куртовић, државни секретар, Снежана Тркуља, в.д. помоћника министра, Светлана Ђорђевић, виши саветник, Милена Бановић, виши саветник, као и Владимир Шоћ, самостални саветник.
Отварајући седницу, председник Савета и министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог Томислав Жигманов посебно се захвалио Координацији српских удружења породица несталих, убијених и погинулих лица са простора бивше Југославије, Комесаријату за избеглице и миграције, Црвеном крсту Србије, Центру за заштиту жртава трговине људима, као и пердставницима организација цивилног друштва и партнерима што су се одазвали позиву да, како је рекао, отворимо дијалог у области права несталих лица и чланова њихових породица.
Након што је присутне, који нису чланови Савета, упознао са радом овог тела и представио неке од најважнијих препорука УН Комитета, указао је и да уз овај државни извештај није поднет ниједан такозвани извештај из сенке, што се, како је нагласио, може оценити као добро, значајно.
Министар је и изразио жаљење што се позиву на данашњу седницу Савета нису одазвали они представници цивилног друштва који су представници Платформе организација цивилног друштва за сарадњу са механизмима УН-а за људска права у Савету, и то сада када се, како је нагласио, Савет бави посебним хуманитарним питањима, који су у средишту Конвенције о заштити лица од присилних нестанака.
Вељко Одаловић, шеф државне делегације, напоменуо је да је делегација до сада одржала пет припремних састанака, као и да јој пред одлазак предстоји још један састанак, напомињући да ће он бити одржан већ наредне недеље, у четвртак.
„Сматрамо да ће једна од тема, која ће бити квалитетно позитивно оцењена пред Комитетом, јесте све оно што смо до сада урадили око припреме за усвајање закона о несталим лицима, а што ћемо представити на најбољи могући начин у Женеви“, истакао је шеф делегације.
Наиме, припремљен је и у процедури је усвајања Нацрт закона о несталим лицима и члановима њихових породица, а који је детаљно представио Душко Ћутило, в.д. помоћника министра за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, који је и навео да би ускоро требало да почне и јавна расправа у вези са законом.
На овој седници су затим излагали и представници Координације српских удружења породица несталих, убијених и погинулих лица са простора бивше Југославије, представници Комесаријата за избеглице и миграције, затим Црвеног крста Србије, Центра за заштиту жртава трговине људима.
Такође, свој допинос на овој седници су дали Удружење породица киднапованих и несталих лица на Косову и Метохији, Удружење породица „Суза“, невладина организација „Клик актив“ и други.
Према устаљеној пракси, седници Савета присуствовали су и представник Службе Народне Скупштине испред Одбора за људска и мањинска права и равноправност полова, представници агенција УН-а у Србији и други.
Државну делегацију Републике Србије, која ће 18. марта ове године водити конструктивни дијалог са члановима Комитета за присилне нестанке, осим представника Министарства за људска и мањинска права и друштвеног дијалога, које координира припрему и рад делегације, чине и представници Министарства спољних послова, Мнистарства правде, Министарства унутрашњих послова, Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Канцеларије за Косово и Метохију, Комисије за нестала лица, Републичког врховног тужилаштва и Црвеног крста Србије.