Средства из буџета Србије за рад националних савета националних мањина повећана од 2011. за 30 одсто, а из буџета АП Војводина 75 одсто

Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог одлучно демантује нетачност појединих навода изнетих у јавности након недавне седнице Координације националних савета националних мањина, којима се износе неистинити подаци, погрешне тврдње и злонамерне интерпретације да новчана средства за финансирање рада националних савета националних мањина нису повећавана од 2011. године. Истина је да су средства за рад националних савета од 2011. године повећана из буџета Републике Србије за 30 одсто, а из буџета АП Војводина 75 одсто.

Подсећамо да се, на основу Закона о националним саветима националних мањина, средства за финансирање рада националних савета обезбеђују из буџета Републике Србије, буџета Аутономне покрајине Војводина, буџета јединице локалне самоуправе, донација и осталих прихода.

 Министарство указује да се из буџета Републике Србије континуирано врши редовно и стабилно финансирање рада сва 24 национална савета у циљу обезбеђења реализације њихових поверених овлашћења у областима културе, образовања, информисања и службене употребе језика и писама. При томе наглашавамо да је износ исплаћених средстава за наведене намене у периоду од 2011. до 2025. године увећан готово 30 одсто, односно да је висина дотација 2011. године износила 239 милиона динара, а 2024. године 305 милиона динара.

Последње веће повећање буџетских средстава било је 2023. године, када су она увећана за више од 17 одсто. Новчана средства не деле се паушално, већ по веома јасним критеријумима који су утврђени Уредбом о критеријумима за расподелу средстава из буџета Републике Србије за финансирање рада националних савета.

На основу Уредбе, средства из буџета Републике Србије за финансирање рада националних савета националних мањина распоређују се тако да се 30 одсто средстава распоређује, у једнаким износима, свим националним саветима националних мањина у Републици Србији који су уписани у Регистар националних савета, а остатак средстава, од 70 одсто, распоређује се сразмерно броју припадника одређене националне мањине коју национални савет представља према резултатима последњег пописа становништва, као и броју установа, фондација и привредних друштава чији је оснивач или суоснивач национални савет, а које обављају делатност у области културе, образовања, обавештавања и службене употребе језика и писма. У том смислу, предлог о некаквом „линеарном“, то јест једнаком финансирању националних савета националних мањина ангажованих „експерата“ сматрамо не само погрешним него и штетним.

Посебно овим путем указујемо да, без обзира на промене у структури буџета, приоритете у области финансирања, као и на промене/умањења у апсолутном износу средстава којима је ово Министарство располагало, од 2022. године када је први пут учествовало у припреми Буџета РС, износ укупних дотација националним саветима није умањиван, већ је дошло до увећања. Конкретно, за Национални савет мађарске националне мањине средства су у 2024. години увећана за 29,35 одсто у односу на 2022. годину, за Национални савет македонске националне мањине увећање је 31,65 одсто, русинске 32,15 одсто, хрватске 34,48 одсто, итд.

Са друге стране, као што је наведено, средства за рад националних савета који имају седиште на територији АП Војводине, обезбеђена су и у буџету АП Војводине. Износ финансијских средстава за наведене намене, у периоду од 2011. до 2024. године, увећан је за 75 одсто, односно висина дотација износила је 2011. године 40 милиона динара, а 2024. године 70 милиона динара.

У односу на наводе да се из буџета Републике Србије само 0,02 одсто одваја за финанисрање рада националних савета, наглашавамо да се сва средства из републичког буџета користе за финансирање програма, програмских активности и пројеката који су од непосредног интереса за све грађане, па и за припаднике националних мањина. С тим у вези, посебно истичемо да, осим издвајања средстава за рад националних савета националних мањина, надлежни републички, покрајински и локални органи издвајају значајна финансијска средства за рад институција (установа, школа, цркава) које су од важности за националне мањине и очување и развој њиховог националног идентитета, као и за програме и пројекте који афирмишу културу, обезбеђују образовање и информисање на матерњем језику, као и примену службене употребе језика и писама националних мањина.

На крају истичемо да и Министарство препознаје потребу за увећањем средстава за финансирање рада националних савета, те је предлагањем приоритетних области финансирања за 2026. годину, што је први корак у изради предлога буџета за наредну годину, затражило додатна средства у износу од 100 милиона динара, тако да сматрамо сасвим непотребним и погрешним поступање Координације националних савета.

Препоручујемо...