Društveni dijalog posvećen osobama sa invaliditetom
U okviru programa „75 dana za 75 godina Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima“ i povodom Međunarndog dana osoba sa invaliditetom, u Kragujevcu je danas održan društveni dijalog pod nazivom „Kultura pristupačnosti u izgradnji kulture ljudskih prava – zajedno do postizanja ciljeva održivog razvoja za osobe sa invaliditetom”.
Otvarajući skup, ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Tomislav Žigmanov je naglasio da su prava osoba sa invaliditetom zaštićena brojnim međunarodnopravnim ugovorima koje je Repbulika Srbija ratifikovala iz sistema UN, a koji su sastavni deo našeg pravnog poretka.
S tim u vezi, rekao je ministar, posebno se ističe Pakt o ekonomskim, socijalnim i kulturnim pravima UN-a, koji u svom fokusu ima osobe sa invaliditetom. Značajna novost za mogućnost zaštite prava građana je nedavno usvajanje Opcionog protokola uz navedeni Pakt od strane Narodne Supštine Republike Srbije, čime je građanima proširena mogućnost da za svoja prava zatraže zaštitu i pred telima UN-a, dodao je on.
Republika Srbija, rekao je ministar, aktivno sprovodi Program za održivi razvoj UN-a koji je na globolnom nivou usvojen uz obavezu „Da niko neće biti izostavljen“ iz razvoja. U Agendi UN-a i predviđenih 17 Ciljeva održivog razvoja do 2030. godine, osobe sa invaliditetom su prepoznate kao istorijski najmarginalizovanija manjinska društvena grupa. Invalidnost je eksplicitno obuhvaćena unutar sedam Ciljeva održivog razvoja, dok su prava osoba sa invaliditetom šire razrađena i odrđena Konvenicjom o pravima osoba sa invaliditetom, koja je u Srbiji stupila na snagu 2006. godine.
Realizovanje prava osoba sa invaliditetom, rekao je ministar, iziskuje kontinuirani multisektorski rad, naročito u vezi rešavanja pitanja uklanjanja barijera, omogućavanja pristupačnosti osobama sa invaliditetom uslugama, proizvodima, javnim površinama, javnim ustanovama, informacijama i kulturim sadržajima.
U fokusu naše brige i plana daljih aktivnosti, rekao je ministar Žigmanov, nalaze se i pitanja koja se odnose na širu inkluziju osoba sa invaliditetom, na njihovo pravo na adekvatan pristup obrazovnim ustanovama, radnom mestu, pristupačnost javnom, gradskom pevozu, uslugama i servisima podrške socijalne zaštite, kao i sva ona pitanja koja su od dobrobiti za integraciju osoba sa invaliditetom u politički, društveni, ekonomski i kulturni život.
Za ravnopravno učešće osoba sa invaliditetom u zajednici, rekao je ministar, u prvi plan treba staviti poštovanje dostojanstva, digniteta osoba sa invaliditetom, koje svojim unutarnjim bogatstvom, posebnostima, sklonostima i talentima, poseduju potencijal da umetničkim izražajem, kako nas istorija i sadašnjost uče, pruže neprocenjivi doprinos bogatstvu našeg kulturnog života.
Dijalog je organizovan u saradnji sa Skupštinom Grada Kragujevca i uz podršku Populacionog fonda Ujedinjenih nacija. Na skupu su predstavnice Zavoda za proučavanje kulturnog razvitka Marijana Milankov u i Bogdana Opačić predstavile nalaze i preporuke istraživanja o pristupačnosti ustanova kulture.
Uvodna izlaganja imali su dr Gordana Damnjanović, članica Komisije za socijalnu politiku, zdravstvo i obrazovanje Privremenog organa Grada Kragujevca, Zoran Dizdarević, sekretar Ministarstva za javna ulaganja, Klara Danilović, šefica Odeljenja za urbanizam, prostorno planiranje i stanovanje Stalne konferencije gradova i opština, Vladan Cerović, direktor Zavoda za proučavanje kulturnog razvitka, Milan Stošić, predsednik Saveza slepih Srbije i Regionalne asocijacije slepih Balkana, dok su se video porukom obratili Džon Kenedi Mosoti, direktor Kancelarije UNFPA i Borka Jeremić, šefica Kancelarije UNFPA u Srbiji. Na kraju dijaloga, kako je propisno Smernicama za njegovo održavanje, usvojena je Saglasnost o postupanju.
Uoči dijaloga, ministar Tomislav Žigmanov obišao je stalnu postavku Spomen-muzeja „21. oktobar“, a nakon događaja položio venac kod Spomenika streljanim đacima i profesorima u Spomen parku „Kragujevački oktobar“ u Šumaricama.