Nacionalni dan rodne ravnopravnosti, 11. jun
Povodom 11. juna, Nacionalnog dana rodne ravnopravnosti, ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog u Vladi Republike Srbije Tomislav Žigmanov poručio je da je mnogo učinjeno na unapređenju normativnog i institucionalnog okvira za unapređenje rodne ravnopravnosti u našem društvu, ali i da treba kontinuirano podizati svest o važnosti ravnopravnosti muškaraca i žena u svakodnevnom životu, naročito u oblasti rada, zapošljavanja i samozapošljavanja, koje su ključne za ekonomski prosperitet i ravnopravnost žena.
Poslednje objavljeno anketiranje u privatnom ekonomskom sektoru, pokazalo je da je tema rodne ravnopravnosti za zaposlene od izuzetnog značaja, te da je platni jaz između muškaraca i žena i dalje jedna od prisutnih neravnopravnosti.
Prema Zakonu o rodnoj ravnopravnosti, donetom 2021. godine, rodna ravnopravnost podrazumeva jednaka prava, odgovornosti i mogućnosti, ravnomerno učešće i uravnoteženu zastupljenost žena i muškaraca u mnogim oblastima društvenog života.
Rodna ravnopravnost znači i jednake mogućnosti za ostvarivanje prava i sloboda, korišćenje ličnih znanja i sposobnosti za lični razvoj i razvoj društva, jednake mogućnosti i prava u pristupu robama i uslugama, kao i ostvarivanje jednake koristi od rezultata rada.
Na osnovu zakona, doneta je i Strategija za rodnu ravnopravnost za period od 2021. do 2030. godine, sa pratećim Akcionim planom.
Zakonom o rodnoj ravnopravnosti jasno su propisana tela za rodnu ravnopravnost koja se obrazuju na republičkom nivou, zatim na nivou teritorijalne autonomije i lokalne samouprave, kao i obaveze organa javne vlasti i poslodavaca u sprovođenju zakona.
U susret obeležavanju Nacionalnog dana rodne ravnopravnosti, Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog posebno ističe da je nakon donošenja Zakona o rodnoj ravnopravnosti izradilo i donelo tri podzakonska dokumenta i Smernice za primenu ovog zakona, izradilo programe obuke za državne službenike u oblasti rodne ravnopravnosti, i naročito za lica zadužena za rodnu ravnopravnost, na osnovu kojih se već drugu godinu zaredom sprovode obuke u Nacionalnoj akademiji za javnu upravu. U saradnji sa GIZ-om, realizovane su dve veoma zapažene javne kampanje za unapređenje rodne ravnopravnosti i sprečavanje nasilja nad ženama.
Vlada Republike Srbije je u prethodnom periodu donela Odluku o obrazovanju Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost, kao i Saveta za rodnu ravnopravnost. Nakon formiranja novog sastava Vlade RS u 2024. godini, ova tela će se obrazovati u narednom periodu i tako dati puni doprinos primeni Zakona o rodnoj ravnopravnosti, usklađivanjem politika i radu na efikasnijoj saradnji nadležnih organa javne vlasti i organizacija civilnog društva usmerenih ka osnaživanju rodno osetljivih kategorija stanovništva primenom odgovarajućih mera, izgradnjom i unapređenjem kapaciteta institucija za sprovođenje politike rodne ravnopravnosti i podizanjem svesti javnosti o značaju rodne ravnopravnosti u društvu.
Posvećenost Vlade Republike Srbije ovoj temi vidljivo je i kroz odluku da se nova ministarka bez portfelja, Tatjana Macura, između ostalog, bavi i pojedinim pitanjima u oblasti rodne ravnopravnosti.
U okviru svojih nadležnosti, zaštitom prava građana i građanki u oblasti rodne ravnopravnosti bave se i nezavisna tela Poverenik za zaštitu ravnopravnosti i Zaštitnik građana.
Nacionalni Dan rodne ravnopravnosti ustanovila je Vlada Republike Srbije 2021. godine sa ciljem podizanja svesti o važnosti rodne ravnopravnosti i unapređenja položaja žena u Srbiji. Za nacionalni dan odabran je 11. jun kada je 1842. godine, po prvi put, odobreno školovanje žena u Srbiji. Ukazom kneza Mihaila odobreno je Nataliji Petrović i Sofiji i Katarini Lekić da mogu da otvore školu za žensku decu.