Заштита мањина у процесу приступања Европској унији

У склопу пројекта „Подршка јачању владавине права у Србији“, заједнички финансираног од стране Европске уније и немачког Савезног министарства за економски развој и сарадњу (BMZ), имплементираног од стране Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit GmbH (GIZ), односно пројекта „Заштита мањина у процесу приступања ЕУ“ (Minority protection for EU accession – MPA) који реализује Европски центар за мањинска питања (ECMI) у сарадњи са GIZ и Министарством за људска и мањинска права и друштвени дијалог, организована је студијска посета за државне службенике из Републике Србије, данско-немачком пограничном региону, покрајини Шлезвиг-Холштајн. У студијској посети су, поред представника Министарства за људска и мањинска права и друштвени дијалог, учествовали и представници Министарства културе, Министарства информисања и телекомуникација, Министарства државне управе и локалне самоуправе, Министарства просвете и Покрајинског секретаријата за образовање, прописе, управу и националне мањине – националне заједнице.

Посета овом пограничном региону, познатом по добро развијеним политикама према националним мањинама и великом броју актера укључених у заштиту мањина, омогућила је размену искустава између државних службеника из Републике Србије и њихових колега из Савезне Републике Немачке и Краљевине Данске. Учесници студијске посете су се упознали са примерима добре праксе у области заштите права националних мањина у покрајини Шлезвиг-Холштајн и функционисањем мањинских институција у овом пограничном региону. У оквиру посете државни службеници из Републике Србије су посетили Европски центар за мањинска питања (ECMI). Директор ECMI-а, професор Вело Петаи, представио је рад Центра, док су његови сарадници Сержиуш Бобер, Љубица Ђорђевић и Мартин Клат детаљније представили положај данске националне мањине у Немачкој и немачке у Данској, а било је речи и о положају Фриза, Рома и Синта у овом региону. У Фленсбуршкој кући, седишту данске националне мањине у Немачкој, Јенс Кристиансен, генерални секретар данске мањинске асоцијације (SSF), говорио је о политичкој партиципацији Данаца у Немачкој. Мартин Клат је учесницима студијске посете представио рад данских школа у Фленсбургу, као и данске библиотеке.

Учесници студијске посете другог дана посетили су Кил, главни град покрајине Шлезвиг-Холштајн. У Државној канцеларији покрајине, представници различитих секретаријата су и из своје перспективе говорили о односу који имају према националним мањинама. Уследила је посета Покрајинском парламенту Шлезвиг-Холштајна где се са представницима Одбора за европска питања разговарало о начину заступљености националних мањина на свим нивоима власти у обе државе. Учесници студијске посете посетили су удружење Синта и Рома Шлезвиг-Холштајн у Килу, где су представници ових мањина говорили о свом положају, изазовима и начину деловања овог удружења. Трећи дан посете био је посвећен упознавању са положајем немачке мањине у Данској. Учесници су посетили седиште немачке националне мањине у граду Обенро, као и Немачки музеј Северног Шлезвига у Сондерборгу. Последњег дана студијске посете учесницима је представљен рад Мреже мањинских компетенција у Европи, значајне иницијативе која за тему има унапређење положаја националних мањина.

Посетом данском конзулу у Фленсбургу завршена је ова веома садржајна вишедневна посета током које су представници републичких и покрајинских органа власти имали прилику да се детаљно упознају са системом заштите националних мањина, његовим специфичностима, као и позитивним искуствима данско-немачког модела чија поједина решења могу бити корисна за даље унапређење система заштите националних мањина у Србији.

Фото: ГИЗ

Препоручујемо...