Ратификован Споразум о учешћу Републике Србије у ЕУ програму „Грађани, једнакост, права и вредности“
У Народној скупштини Републике Србије 31. јула 2024. године ратификован је Споразум између Републике Србије и Европске уније о учешћу Републике Србије у програму Европске уније „Грађани, једнакост, права и вредности“.
У оквиру Првог ванредног заседања Народне скупштине Републике Србије у Четрнаестом сазиву под тачком 22. Дневног реда, усвојен је Предлог закона о потврђивању Споразума између Републике Србије и Европске уније о учешћу Републике Србије у програму Европске уније Грађани, једнакост, права и вредности, који је поднела Влада.
Подсећамо да је потписивањем овог Споразума у новембру 2023. године ступила на снагу привремена примена овог Споразума док јучерашњом ратификацијом почиње пуна примена овог Споразума до краја 2027. године.
Сви пројекти одобрени у току 2023. године корисницима из Републике Србије, званично су почели са реализацијом почетком 2024. године. Према тренутно доступним информација, на позивима током претходне године одобрено је минимум 5 пројекта корисницима из Републике Србије а износ тих пројеката је близу 700.000 евра.
Овај програм је највећи програм до сада намењен промоцији и заштити вредности Уније: демократије, владавине права, основних права, транспарентности и доброг управљања, те тако има за циљ изградњу и даље унапређење демократије у Европи и подизање свести грађана/ки о правима и вредностима садржанима у оснивачким уговорима ЕУ и Повељи ЕУ о основним правима, пружајући финансијску подршку непрофитном сектору у промоцији тих права и заједничких вредности. Програм посебно подстиче учешће регионалних и локалних организација цивилног друштва.
У финансијском раздобљу 2021-2027, предвиђени буџет овог програма је 1.5 милијарди евра и распоређује се на 4 тематска поглавља: 1. Вредности Уније – унапређење основних вредности ЕУ (у овом поглављу учествују само чланице Европске уније, Србија и поред потписаног споразума не учесвује у овом поглављу); 2. Једнакост, права и родна равноправност – промовисање једнакости, права и равноправности полова; 3. Укљученост и учешће грађана – унапређење заједничке европске историје и активне грађанске партиципације – укључивање грађана у демократски и политички живот Уније: 4. Дафне – борба против свих облика насиља.
Mинистарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог званично је у мају 2024. године именовано за Националну контакт тачку за овај Програм у Републици Србији. У складу са тим, Министарство је отпочело са планирањем низа догађаја у вези са промоцијом самог програма, отвореним позивима и могућностима које овај Програм нуди како организацијама цивилног друштва, тако и органима јавне управе на сва три нивоа власти, институцијама у области образовања, културе, науке и многим другим потенцијалним корисницима.