Nastavak rada na zaštiti i unapređenju ljudskih prava
U prvih 100 dana Vlade Republike Srbije, Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog je kroz različite aktivnosti Sektora za ljudska prava uspešno nastavilo rad na mnogobrojnim započetim programima koji imaju za cilj zaštitu i unapređenje ljudskih prava. Ono pretpostavlja redovnu komunikaciju i održavanje saradničkih odnosa sa međunarodnim organizacijama zaduženim za unapređenje i zaštitu ljudskih prava, a pre svih sa Ujedinjenim nacijama, Savetom Evrope i Evropskom komisijom, kojima je upućen veliki broj odgovora, komentara i analiza na redovne izveštaje nadležnih tela koji se odnose na stanje ljudskih prava u Republici Srbiji.
U tom smislu, Ministarstvo je objavilo i dostavilo nadležnim resorima Zaključna zapažanja Komiteta za ljudska prava UN-a u vezi sa Četvrtim periodičnim izveštajem o primeni Međunarodnog pakta o građanskim i političkim pravima koja sadrže 23 preporuke za Republiku Srbiju za naredni izveštajni period. Zaključna zapažanja su objavljena na zvaničnom sajtu Ministarstva https://minljmpdd.gov.rs/sektori/ljudska-prava/medjunarodni-ugovori/medjunarodni-pakt-o-gradjanskim-i-politickim-pravima-iccpr/.
U okviru specijalnih procedura UN-a, upućeni su odgovori Republike Srbije specijalnom izvestiocu za izveštaj o nasilju nad ženama i devojčicama u sportu. Takođe, upućen je i odgovor Generalnom sekretaru UN-a na Upitnik o sprovođenju rezolucija „Žene u razvoju“ kao i na Upitnik o sprovođenju rezolucije „Trgovina ženama i devojkama“. Isto tako, Sektor za ljudska prava Ministarstva dostavio je odgovore na pisma dve specijalne izvestiteljke – za pravo na slobodu mirnog okupljanja i udruživanja K.N. Voule i za položaj branitelja ljudskih prava Mari Lavlor.
Saradnja Republike Srbije sa Savetom Evrope i institucijama Evropske unije u području unapređenja i zaštite ljudskih prava takođe je značajan segment rada Sektora za ljudska prava. U prvih 100 dana rada Vlade upućeni su komentari i redovni izveštaji na dva značajna dokumenta koje je usvojio Komitet ministara Saveta Evrope. Prvi je Nacrt izveštaja Evropske komisije protiv rasizma i netolerancije (ECRI) o Srbiji u okviru šestog ciklusa monitoringa, a koji je Komitet ministara Saveta Evrope usvojio i objavio 27. juna 2024. godine https://minljmpdd.gov.rs/sektori/ljudska-prava/konvencije-saveta-evrope-i-drugi-se-mehanizmi/evropska-komisija-protiv-rasizma-i-netolerancije-saveta-evrope-ecri/
Takođe, dostavljeni su i komentari na Izveštaj o primeni preporuka Komiteta ministara Saveta Evrope Republici Srbiji u vezi sa merama usmerenim na borbu protiv diskriminacije na osnovu seksualne orijentacije ili rodnog identiteta. U cilju što potpunijeg i kvalitetnijeg odgovora na pomenuti Izveštaj, Ministarstvo je 15. jula o.g, a u skladu sa preporukama Komiteta ministara Saveta Evrope, održalo društveni dijalog na kome su bile prisutne i organizacije civilnog društva koje se bave ljudskim pravima i pravima LGBTQI+ osoba, a razmatrala su se i pitanja dalje implementacije preporuka Komiteta ministara Saveta Evrope.
U skladu sa višegodišnjom praksom, Ministarstvo je Kancelariji OEBS-a za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) dostavilo odgovore na oba Upitnika o zločinima iz mržnje za 2023. godinu i time potvrdilo odlučnost Vlade Republike Srbije i Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog da dalje radi na razvijanju tolerantnog društva i eliminaciji svih oblika nasilja.