Ministar Žigmanov na naučno-stručnom skupu „Hrvati u Boki“

U naselju Boka na teritoriji Opštine Sečanj, uspešno je održan naučno-stručni skup „Hrvati u Boki“, na kom su učestvovali naučnici iz Republike Srbije i Republike Hrvatske. Skupu je prisustvovao i ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Tomislav Žigmanov, koji je izjavio kako je od izuzetne važnosti da se neguju prakse kulture sećanja unutar kulturnih prostora nacionalno-manjinskih zajednica, te da se osnažuju njihovi sadržaji, u čemu nauka, svojom temeljnošću u pristupu i objektivnošću svojih spoznaja, ima presudni uticaj.

Ministar je tom prilikom naglasio da je, iako malobrojna, hrvatska zajednica u Boki dala važan doprinos privrednom, kulturnom i svakom drugom razvoju srednjeg Banata u proteklih više od dva veka, koliko je prisutna na ovom prostoru, o čemu se do sada malo znalo. Ona je to činila zajedno s ostalim narodnim zajednicama, pre svega srpskom i mađarskom, dodao je ministar Žigmanov, i tako još jednom potvrdila načelo da i multietničke lokalne zajednice takođe predstavljaju snažan resurs za društveni razvoj, te da skladni odnosi između naroda u dugim razdobljima istorije predstavljaju pravilo, a ne izuzetak.

Hrvati su u srednji Banat, u naselja Boka, Neuzina, Radojevo i Keča (Republika Rumunija), došli krajem 18. i početkom 19. veka sa područja Pokulja i Turopolja, danas u Republici Hrvatskoj. Ukupno je oko 1.000 Hrvata naseljeno na području navedenih sela, koji su sa sobom doneli i kajkavsko narečje i po tome su se izdvajali od drugih delova hrvatskog naroda u Vojvodini. Glavni razlog za njihovu migraciju bila je reorganizacija Vojne krajine, zbog koje je bečki dvor oduzeo Hrvatima zemljište sa pomenutih područja i dao u zamenu svoja imanja u Banatu. Radilo se o nižem plemstvu.

Na današnjem skupu učestvovalo je 14 autora i koautora iz Hrvatske i Srbije sa deset naučno-stručnih radova koji obuhvataju teme iz područja istorije, geografije, privrednog razvoja, sociologije, etnologije, književnosti, onomastike, jezika i drugih naučnih i stručnih područja. Na skupu je predstavljen čitav niz novih i do sada nepoznatih detalja iz istorije Boke i posebno iz života lokalne hrvatske zajednice. Organizator je Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata iz Subotice, a predsednik Programskog odbora prof. dr Vladimir Čavrak sa Univerziteta u Zagrebu. Organizatori planiraju da nakon održavanja štampaju Zbornik radova prezentovanih na ovom skupu.

 

 

Preporučujemo...