Драгоцена  улога омбудсмана у заштити и унапређењу људских и мањинских права

Министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог, Томислав Жигманов изјавио је данас у Нишу да је заштита и унапређивање људских и мањинских права обавеза свих државних органа у Републици Србији, који, нема сумње, ову обавезу испуњавају кроз озбиљан и посвећен рад у складу са својим надлежностима, те да велики допринос заштити људских права последњих деценија пружају независне државне институције, међу којима се посебно истиче независна институција заштитника грађана.

Отварајући дводневни скуп у организацији регионалног омбудсмана Ниша, министар Жигманов је нагласио да Министарство на чијем је челу, не само да препознаје већ и континуирано указује на значај рада независних тела, те пружа подршку њиховом раду. Једна од новина која то најбоље илуструје, рекао је, јесте да је новом одлуком Владе о образовању Савета за праћење примене УН препорука за људска права, предвиђено стално место за учешће у раду Савета свих независних тела за заштиту људских и мањинских права, као и њихово учешће на посебним тематским седницама. Такође, предвиђено је да ће један од задатака Савета бити разматрање годишњих извештаја независних тела, као и препорука које они дају за унапређење стања. Поред тога, рекао је, представници независних тела за заштиту људских и мањинских права учествују у раду Радне групе за израду Стратегије о људским правима.

Министар Жигманов је подсетио да је 2018. године усвојен Закон о изменама и допунама Закона о локалној самоуправи (ЗЛС) на основу кога је већина јединица локалне самоуправе усвојила у својим новим статутима одредбе којима је предвиђено успостављање локалних омбудсмана. Имајући у виду да законске одредбе у овом сегменту нису обавезујуће, рекао је, изражавамо очекивања и даваћемо свој активни допринос да број локалних омбудсмана, којих је тренутно 19, укључујући омбудсмана Града Београда и још пет београдских општина, буде у будућности већи.

У кругу независних институција за заштиту људских права и контроле рада законитости администрације и јавних служби на локалном нивоу, рекао је министар Жигманов, важно место припада институцији локалног омбудсмана. Реч је о независној институцији која је најдоступнија грађанкама и грађанима, који управо у локалној заједници остварују највећи број својих права и обавеза, при чему не треба занемарити ни чињеницу да грађани за остваривање права и обавеза на вишим нивоима власти, остварење истих траже управо у њиховим испоставама у локалним заједницама.

И поред значајних резултата који су постигнути у заштити и промоцији људских и мањинских права, нагласио је министар, оно што даље треба развијати јесте боља вертикална и хоризонтална те међусекторска повезаност, боља сарадња и координација између свих актера друштвеног живота, што значи и боља сарадња између државних органа и независних институција.

Министар Жигманов је подвукао да ће Министарство наставити снажно да подржава платформу ширења локалних омбудсмана и повећање видљивости и значаја локалних омбудсмана у Србији. Улога ових независних тела која штите људска права грађана је изузетно драгоцена и они представљају важан субјект у архитектури људских права у Србији, закључио је министар.

На скупу под називом „Промоција сарадње: Холандско- српски дијалог у Нишу у сусрет Међународном дану људских права“ говорила је министарка државне управе и локалне самоуправе Јелена Жарић Ковачевић и Јан Принс, стратешки саветник за локалне омбудсмане у институцији Холандског националног омбудсмана. Дводневни скуп отворио градоначелник Ниша Драгослав Павловић, а домаћин је била регионална омбудсманка Ниша Катарина Митровски. Скупу у Нишу присуствовале су помоћница министра Сектора за људска права Снежана Тркуља и шефица кабинета Александра Рашковић.

 

Препоручујемо...