Држава јача подршку женама

Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог жели свим женама и девојкама у Републици Србији срећан празник, 8. март, Међународни дан жена, речима генералног секретара УН Антонија Гутереша из овогодишње поруке: „Када жене и девојке напредују, напредујемо сви.“

Међународни дан жена обележава се од 1911. године, а Уједињене нације су га званично прогласиле 1977. године. Овај дан је симбол борбе за једнаке могућности, започете још у 19. веку, када су жене захтевале боље услове рада, право гласа, приступ образовању и економску самосталност. Данас имамо жене које равноправно учествују у јавном и политичком животу, које раде и одлучују у раније недоступним професијама, али је борба за пуну равноправност и даље неопходна. Како наводе Уједињене нације, иако је 87 земаља имало жену на челу владе у неком тренутку своје историје, истинска равноправност је још далеко.

Упркос напретку, жене и девојке су и даље изложене бројним изазовима. Родно засновано насиље, економска несигурност, недовољна заступљеност у одлучивању, али и дубоко укорењени обичаји попут одрицања жена од наследства у корист мушке родбине, само су неке од препрека које захтевају системски одговор.

Забрињавајуће је да, према извештају UN Women, сваких 10 минута једну жену или девојчицу убије члан породице или интимни партнер. Данас свеприсутни дигитални простор погоршава родне разлике, а друштвене мреже појачавају штетне стереотипе.

У Републици Србији остварени су значајни резултати на плану родне равноправности у бројним подручјима друштвеног живота – политичке партиципације жена, остварености у образовању и науци, економског оснаживања, једнакости у здравственој и социјалној заштити. Па ипак, још увек постоји и одређени број изазова у сваком подручју, а највише, чини се, када је реч о различитим аспектима родно заснованог насиља.

У том смислу, Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог поздравља иницијативу председника Републике Србије Александра Вучића за оснивање Алиментационог фонда, који би гарантовaо исплату издржавања деци у случајевима када родитељ, који је на то обавезан, избегава своју дужност. Овим кораком држава јача заштиту најугроженијих и обезбеђује сигурност за децу и њихове мајке.

Министарство ће наставити да ради на унапређењу положаја жена и девојчица у Србији, борећи се против свих облика дискриминације и насиља, те промовишући њихова права и могућности у свим аспектима друштвеног живота.

Препоручујемо...