Државни секретар др Иван Бошњак на прослави Међународног дана Рома

Државни секретар у Миистарству за људска и мањинска права и друштвени дијалог у Влади Републике Србије др Иван Бошњак изјавио је на скупу поводом Међународног дана Рома да је то дан којим се прославља ромска култура, али и подсећа на потребу подизањa свести о проблемима са којима се Роми и даље суочавају.

На јавном слушању, организованом у згради Народне скупштине Републике Србије у Улици Краља Милана у Београду, др Бошњак је нагласио да Влада Републике Србије и Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог посвећују велику пажњу унапређењу положаја припадника ромске националне заједнице, њиховом укључивању и интеграцији у друштво.

То се чини, рекао је државни секретар Бошњак, у партнерству са бројним министарствима, јединицама локалне самоуправе као и ромским организацијама, пре свега са Националним саветом ромске националне мањине, на различите начине и са различитим програмским садржајима, свесни да ти процеси, ако желимо да буду успешни, никад не иду ни брзо ни лако, и да све што је до сада урађено, ма колико било значајно, још увек није довољно. Др Бошњак је рекао да ће Министарство, у сарадњи са свим осталим субјектима у друштву, наставити да ради на трајном унапређењу положаја Рома у нашој земљи.

Скуп, у организацији Националног савета ромске националне мањине и Министарства за људска и мањиснка права и друштвени дијалог, отворио је Далибор Накић, председник НСРНМ, рекавши да је све што је добро за Републику Србију добро и за Роме, који се радују напретку и развоју земље, јер Роми другу државу немају.

Накић је истакао да су Роми мирољубив народ који у свом језику нема реч за рат, и да се нада миру и крају сукоба на актуелним ратиштима. Он је истакао значај афирмативних мера у образовању за интеграцију Рома у друштво Србије. Накић је нагласио да су Ромима у Србији сва врата отворена, од врата председника државе, председнице Скупштине, министарстава, до локалних органа власти, и захваио Србији на подршци пруженој ромској националној мањини у протеклом периоду која, како је рекао, није декларативна, већ конкретна и стварна .

Министарка просвете Славица Ђукић Дејановић издвојила је значај образовања за социјалну интеграцију Рома и навела низ афирмативних мера у образовању које су дале резултате. Тако је навела да је обухват деце у припремном предшколском образовању 80 одсто, број уписане деце у основну школу већи је за 15 одсто, а проценат преласка из основне у средњу школу порастао за 20 одсто.

Амбасадор и шпеф Делегације Европске уније у Србији Емануел Жиофре истакао је да су Роми најбројнија мањина у ЕУ, а једна од најбројнијих у Србији. Амбасадор је додао да су неки од изазова и даље незапосленост, приступ правима и стигматизација, али да ће Евроспак унија, која је и највећи донатор у Србији у разним областима, па тако и на пољу подршке Ромима, наставити да ради на социјалној инклузији ове националне мањине.

Јелена Јовановић, посланица у парламенту АП Војводине, истакла је да су Роми за Србе и Срби за Роме до сада много учинили, али да има још много тога што може да се уради, додајући да се последњих десетак година положај Рома у нашој земљи побољшао.

 

Препоручујемо...