Државни секретар др Куртовић у Сарајеву: Република Србија лидер у заштити националних мањина у региону

Државни секретар у Министарству за људска и мањинска права и друштвени дијалог проф. др Рејхан Куртовић говорио је у Сарајеву на тему заштите националних мањина у Републици Србији на дводневној Регионалној конференцији о сарадњи на питањима националних мањина.

Конференцију је организовало Министарство за људска права и избјеглице Босне и Херцеговине, у сарадњи са високим комесаром ОЕБС-а за питања националних мањина и Мисијом ОЕБС-а у БиХ, а одржана је 5. и 6. марта у Бијелој сали Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине у Сарајеву.

Обраћајући се у име Министарства за људска и мањинска права и друштвени дијалог Владе Републике Србије државни секретар Куртовић је на самом почетку упознао учеснике Конференције са бројем националних мањина, њиховом географском распрострањености, као и низом бројних других посебности и специфичности националних мањина у Републици Србији, истичући да је Србија мултинационална држава у којој живе, поред већинског српског народа, и 24 националне мањине, што представља посебно богатство и велики потенцијал Републике Србије.

Након тога, др. Куртовић је детаљно представио нормативни и институционални систем заштите националних мањина као и примере добре праксе у заштити националних мањина у Републици Србији. Посебан акцента приликом излагања државни секретар Куртовић ставио је на усклађеност механизама заштите националних мањина у Републици Србији са међународним стандардима заштите националних мањина. Том приликом је констатовао да органи и институције у Републици Србији годинама уназад континуирано раде на побољшању статуса националних мањина, где се јасно могу видети резултати на свим пољима мањинске заштите.

Др Куртовић је казао да Република Србија може послужити као добар пример нормативне и институционалне заштите националних мањина где је заштита права националних мањина у сталном порасту. Од изузетног значаја је да већ дужи временски период у Републици Србији имамо мањински инклузивну Владу, где су припадници националних мањина заступљени на највишем нивоу извршне власти, што је резултирало већим бројем министара из редова националних мањина, већим бројем државних секретара, помоћника министара, саветника и других владиних службеника.

Поред тога, према његовима речима, припадници националних мањина су по принципу афирмативне акције заступљени и у највишем органу законодавне власти у Народној скупштини Републике Србије. Припадници националних мањина заузимају важна места и у другим органима јавне власти како на републичком, тако и на покрајинском и локалном нивоу.

Различитим стратешким документима посебан акценат се ставља на нарочито рањиве и осетљиве националне заједнице, којима се наведеним документима додатно развијају механизми њихове заштите и интеграције. Државни секретар др Рејхан Куртовић рекао је да, на основу свих изнетих излагања на овој дводневној конференцији у Сарајеву, можемо закључити да је Република Србија лидер у области заштите националних мањина у региону и да велики број различитих стандарда и конкретних механизама мањинске заштите у многим земљама региона не постоји, а да се исти већ дужи низ година уназад примењује у Републици Србији.

„Међутим, и поред тога што као држава бележимо велики напредак на пољу заштите националних мањина, ми се нећемо зауставити да и даље развијамо и афирмишемо системе заштите националних мањина, свесни чињенице да 24 националне мањине које живе у нашој држави имају своје специфичности и различите изазове са којима се суочавају у свакодневном животу. Наш циљ је потпуна интеграција свих националних мањина и висок ниво мањинских права за све националне мањине. Квалитетном и подробном заштитом националних мањина ми стварамо савремено мултинационално демократско друштво једнаких шанси и могућности у коме сваки грађанин има загарантовани ниво индивидуалних и колективна права без обзира да ли припада већинском или мањинским народима“, закључио је државни секретар проф. др Рејхан Р. Куртовић на Регионалној конференцији о сарадњи на питањима националних мањина у Сарајеву.

Препоручујемо...