Међународни дан борбе против насиља над женама, 25. новембар: Свака жена има право на живот без страха

Поводом Међународног дана борбе против насиља над женама, 25. новембра, Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог истиче важност јединственог ангажовања свих друштвених структура у циљу елиминације насиља према женама и насиља у породици. Свака жена има право на живот без страха, дискриминације и злостављања, а држава, институције, цивилно друштво и грађани имају заједничку обавезу да пруже сигурност и осигурају заштиту људских права сваке жене.

Подсећамо да је насиље над женама глобални проблем који погађа милионе жена и девојака широм света. Насилник је најчешће партнер, члан породице, али може да буде било који познати или непознати мушкарац. Насиље може бити вербално, психичко, сексуално, физичко и економско. Оно се може десити свакој жени. Неке жене годинама у тишини трпе све ове облике насиља, што се неретко заврши фемицидом. Зато је важно охрабрити жене жртве насиља и подићи ниво свести целокупног друштва да је овај начин злоупотребе моћи неприхватљив, забрањен и кажњив.

У Србији је учињено пуно, и на нормативном, и на плану развоја институционалне архитектуре, у спречавању насиља над женама, али је потребно наставити са обезбеђивањем доступних механизама за заштиту жртава, као и подизањем свести о значају пријављивања насиља. Превенција мора бити основа свих активности, а образовање и промовисање родне равноправности кључни су за искорењивање овог друштвеног зла.

И ове године, Министарство је активно укључено у глобалну кампању „16 дана борбе против насиља над женама“, која почиње 25. новембра, Међународним даном борбе против насиља над женама, и завршава се 10. децембра, Међународним даном људских права.

Уочи Међународног дана борбе против насиља над женама, Министарство је 22. новембра организовало Међународну конференцију „16 дана активизма – СВЕТ БЕЗ НАСИЉА“,  на којој је, о овој важној теми, говорио велики број угледних представника институција у земљи и региону. Тиме је настављена прошлогодишња кампања „Стоп фемициду!“ коју Министарство спроводи у сарадњи са Немачком организацијом за међународну сарадњу – ГИЗ-ом.

Борба против насиља према женама и насиља у породици један је од приоритетних циљева Владе Републике Србије. Србија има добар законодавни оквир – 2017. донет је Закон о спречавању насиља у породици, 2016. године у Кривични законик уврштена су, као посебна кривична дела, прогањање, полно узнемиравање и принудни брак, 2018. године усвојен је Закон о бесплатној правној помоћи, а 2021. године Закон о родној равноправности и извршене измене и допуне Закона о забрани дискриминације. Простор за деловање и унапређење институционалног оквира и праксе и даље постоји, пре свега на пољу адекватнијег поступања, заштите жртве и дужине трајања разрешења.

Да би се насиље над женама и девојчицама у друштву смањило и нестало, први корак је да сви ми, као друштво и као појединци, не окрећемо главу и не игноришемо зло које се, најчешће, дешава ту, близу нас. Свако од нас има дужност да реагује, пружи подршку жртвама и пријави сваку врсту насиља надлежним органима. Само удруженим снагама можемо изградити друштво у коме ће свака жена бити заштићена, уважена и слободна.

 

 

Препоручујемо...