Ministar Žigmanov čestitao praznik ukrajinskoj nacionalnoj manjini

Ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog u Vladi Republike Srbije Tomislav Žigmanov čestitao je predsedniku Nacionalnog saveta ukrajinske nacionalne manjine Filipu Porneku i svim pripadnicima ukrajinske nacionalne zajednice u Republici Srbiji, njihov praznik, 14. oktobar, Dan ukrajinskih heroja. Dan heroja se u Ukrajini proslavlja pod nazivom Dan branilaca i braniteljki Ukrajine (Denь zahisnika i zahisnicь Ukraїni) i zvanični je praznik od 2014. godine.

U Republici Srbiji, prema Popisu stanovništva iz 2022. godine, živi 3.969 Ukrajinaca, od čega najveći broj u Vojvodini, i to u Kuli, Vrbasu, Sremskoj Mitrovici i Novom Sadu. Manji broj Ukrajinaca živi u Beogradu (prema popisu u prestonici ih je 359), i u još ponekim mestima u centralnoj Srbiji. Ukrajinci su većinom pravoslavne veroispovesti, a značajan deo njih se na popisu izjasnio da pripada (grko)katoličkoj veri.

U opštini Kula nalazi se sedište Nacionalnog saveta ukrajinske nacionalne manjine, koji je u poslednjem sazivu konstituisan 13. decembra 2022. godine. Ovo samoupravno telo brine o ostvarivanju prava svojih pripadnika u oblastima kulture, informisanja, obrazovanja i službene upotrebe jezika. Ukrajinska nacionalna manjina je svoj prvi nacionalni savet izabrala na elektorskoj skupštini koja je održana 18. maja 2003. godine u Kuli.

Očuvanju nacionalnog identiteta i afirmaciji kulture ukrajinske nacionalne manjine u Republici Srbiji, pored Nacionalnog saveta, doprinose i kulturno-umetnička i prosvetna udruženja poput Kulturno prosvetnog društva „Karpati“ iz Vrbasa, Društva za negovanje ukrajinske kulture „Kolomejka“ iz Sremske Mitrovice, Društvo za ukrajinski jezik, književnost i kulturu „Prosvita“ i Ukrajinski kulturni centar „Kobzar“ iz Novog Sada, Kulturno umetničko društvo „Ivan Senjug“ iz Kule, i drugi.

Ukrajinci u Srbiji održavaju brojne manifestacije kojima afirmišu svoju kulturu, a radi očuvanja, unapređenja i razvoja izdavačke delatnosti vojvođanskih Ukrajinaca osnovana je Novinsko izdavačka ustanova  „Rіdne slovo“, koja izdaje listove „Ridne slovo“ i „Solovejko“. Radio i TV program na ukrajinskom jeziku emituje se na Radio-televiziji Vojvodine, kao i na pojedinim radio stanicama u Vojvodini.

Deca iz ove manjinske nacionalne grupe u osnovnim školama pohađaju predmet Ukrajinski jezik sa elementima nacionalne kulture, a ukrajinski jezik, književnost i kultura se izučavaju u okviru Grupe za ukrajinski jezik i književnost na Katedri za slavistiku Filološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog ističe da će vlasti u Srbiji nastaviti posvećeno da rade na obezbeđivanju svih potrebnih preduslova kako bi pripadnici ukrajinske nacionalne manjine uspešno nastavili da razvijaju nacionalne institucije i perspektivu svoje zajednice.

 

 

Preporučujemo...