Министар Жигманов честитао ромској националној мањини 5. новембар, Светски дан ромског језика

Министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог Томислав Жигманов, честитао је председнику Националног света ромске националне мањине Далибору Накићу и свим припадницима ромске националне мањине у Републици Србији Светски дан ромског језика, 5. новембар.

Светски дан ромског језика установљен је на Генералној конференцији УНЕСКО-а 2015. године, са циљем подизања свести о важности језика као дела идентитета једног народа, те суочавања са изазовима који прете очување лингвистичког и културног идентитета ромске заједнице широм света.

Ромски језик припада индоариској групи индоевропских језика и води порекло из северне Индије. Током векова миграција из Индије према Европи и осталим деловима света, ромски језик је развио више од 60 дијалеката и претрпео утицаје језика са којима је долазио у контакт као што су персијски, грчки, словенски, романски и германски језици. Најчешћи дијалекти којима говоре Роми у Републици Србији су гурбетски, арлијски и тамарски. Процењује се да ромским језиком говори неколико милиона људи широм света, а данас је препознат као важан елемент културног идентитета ромске заједнице.

Ромска национална заједница у Србији је једна од најбројнијих и према последњем попису становништва из 2022. године, броји 131. 936 припадника. Роми у Србији имају право на свој језик и писмо, а деца ромске националности могу да га уче у школи као изборни предмет. Највише Рома живи у Пчињском, Јабланичком, Нишавском, Јужнобачком и Јужнобанатском округу, док их је, од градова и општина, највише у Београду, Пожаревцу, Лесковцу и Нишу.

О правима, језику, култури и традицији, као и очувању идентитета ромског становништва, брине самоуправно тело, Национални савет ромске националне мањине у Републици Србији, те културни центри чији је оснивач Национални савет. Поред Националног савета, културу и традицију ромске заједнице, уз коришћење специфичне уметности које ромска заједница уважава, развија и ЕРИАК (Европски ромски центар за уметност и културу).

Домаћин централне манифестације обележавања Светског дана ромског језика ове године је Град Крагујевац, где ће у Књажевско-српском театру бити изведена монодрама „Сама“ и концерт Великог народног оркестра под управом Ненада Милановића Пегија.

Република Србија кроз нормативне акте, као што је Стратегија за социјално укључивање Рома и Ромкиња у Републици Србији за период 2022-2030. године и пратећи Акциони план, настоји да побољша положај и интегрише у друштво ову и даље често маргинализовану друштвену групу кроз различите мере интеграције, укључујући програме подршке у образовању и запошљавању.

Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог и Влада Републике Србије  наставиће посвећено да раде на подршци ромској националној заједници у циљу веће интеграције и бољих услова за живот, раст и развој свих њених припадника.

 

 

Препоручујемо...