Министар Жигманов честитао Рош Ашану
Министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог у Влади Републике Србије Томислав Жигманов честитао је Рош Ашану – Нову 5785. годину, рабину јеврејске заједнице у Републици Србији Исаку Асиелу и свим припадницима јеврејске националне мањине, њиховим традиционалним поздравом „Шана това!“ (Добру годину вам желим!).
„Јеврејска заједница у Републици Србији драгоцени је део мозаика националних мањина. Као министар у Влади Републике Србије, у чијем је делокругу брига о добробити мањинских заједница, желим да Вас уверим да настављамо да градимо политике које су на добробит националних заједница, уважавајући њихову различитост и потребе“, наводи се у честитки министра Жигманова.
Јевреји на територији Републике Србије живе од краја 15. века и њихова заједница се временом развијала и напредовала, али је готово сасвим уништена у холокаусту током Другог светског рата. Према последњем Попису становништва из 2022. године, у Републици Србији живи 709 Јевреја, те уз пољску, грчку или чешку националну мањину, припадају једној од најмалобројнијих националних заједница у Србији.
У јеврејској традицији, Рош Ашана обележава почетак календарске године и годишњицу стварања првог човека и жене која, према Старом завету, означава дан увођења човечанства у Божји свет. Јеврејска Нова година се прославља 1. и 2. дана јеврејског месеца Тишрија, по лунарном јеврејском календару, што у зависности од године до године, обухвата месеце септембар и октобар, али увек у јесен. Ове године она почиње 3. октобра.
Прославом Рош Ашане, Нове године, почиње период од „десет дана кајања“ који се завршава празником Јом Кипур. Према веровању, на небеским висинама се отварају Књиге живих, а затварају се десет дана касније, на завршној молитви Јом Кипура.
За разлику од обичаја других народа, Рош Ашана се код Јевреја обележава у озбиљном и свечаном расположењу, покајањем и молитвама за искупљење. Верници проводе дан у синагоги на служби, у молитвама и у кругу породице и заједнице. Једе се посебна храна која има одређену симболику, као што су јабуке или хлеб умочен у мед, како би година била слатка.