Министар Жигманов на прослави Св. Димитрија у Сремској Митровици

Министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог Томислав Жигманов присуствовао је синоћ свечаном богослужењу у сремскомитровачкој катедрали поводом прославе светог Димитрија, мученика и ђакона, заштитника Сремске бискупије.

Слављу су присуствовали и помоћник директора Управе за сарадњу са верским заједницама Марко Николић, градоначелник Сремске Митровице Бранислав Недимовић са сарадницима и др. Српску православну цркву на прослави је представљао ђакон саборног храма св. Димитрија у Сремској Митровици Стефан Недић.

Свети Димитрије, рођен у римском граду Сирмијуму 270. године, био је заједнички светитељ двеју цркава и ђакон сирмијумског епископа светог Иринеја у времену прогона хришћана, а погубљен је почетком априла 304. године, у родном граду, данашњој Сремској Митровици, која је по њему добила име.

Политике позитивног признања и уважавања свих облика различитости, чему је посвећена Влада Републике Србије као и Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог, потврђене су вечерас и мојим присуством на вечерашњем слављу, изјавио је министар Жигманов и подсетио да су верске слободе у Републици Србији гарантоване Уставом и немају дискриминишуће елементе, а детаљно су разрађене у Закону о црквама и верским заједницама. Овакав нормативни оквир, додао је, омогућава остварење слободе вероисповести сваком пунолетном грађанину.

Припадност одређеној цркви или верској заједници, рекао је Жигманов, уско је повезана са идентитетским карактеристикама и националних мањина, тако да су њихов друштвени положај и динамика живота унутар мањинских структура и институција тешко замисливи без аспекта религиозних елемената. Када је у питању припадност Римокатоличкој цркви у Србији, додао је, ово се начело нарочито односи за мађарску, хрватску, чешку и словеначку заједницу, а делимично и на словачку, немачку и бугарску.

Концелебрирану свету мису предводио је апостолски нунције у Републици Србији Санто Роко Гангеми, уз учествовање домаћих бискупа Фабијана Свалине и бискупа у миру Ђуру Гашпаровића, затим зрењанинског Мирка Штефковића, суботичког Ференца Фазекаша, гркокатоличког владике Ђуре Џуџара и 40-ак свештеника из Србије и Хрватске.

Нунције Гангеми у својој је проповеди ставио нагласак на живот и поднето мучеништво светог Димитрија, које би требало да буде узор свим верницима. Присећамо се човека, рекао је, који долази из далеке прошлости, из четвртог столећа, времена када је бити и отворено се изјашњавати као хришћанин било херојско дело. У њему видимо узорно понашање, изванредну храброст у сведочењу и ширењу Еванђеља, те херојство у борби против прогона крајем 3. и почетком 4. века.

Препоручујемо...