Министар Жигманов одговорио на посланичко питање које му је постављено у Народној скупштини Републике Србије

У складу са чланом 205. став 1. Пословника Народне скупштине, народни посланици постављали су питања члановима Владе од 16.00 до 19.00 часова.

Народни посланик Ахмедин Шкријељ, поставио је следеће питање:

„У ком року Влада Републике Србије планира да усагласи националну структуру запослених у полицији, војсци, правосуђу, службама сигурности и другим републичким институцијама и организацијама са националном структуром становништва у Санџачким општинама, односно, да омогући сразмерну заступљеност бошњачког народа у тим институцијама?”

Министар Жигманов је у свом одговору рекао да је тема националне структуре запослених у јавном сектору препозната и у ресорном Министарству за људска и мањинска права и друштвени дијалог. ”Питање одговарајуће заступљености припадника националних заједница националних мањина у јавном сектору је уставно начело, вредност, члан 77. недвосмислено говори о томе. Ми смо Влада која је посвећена доследној примени нормативног оквира и у том смислу настојимо обезбедити све претпоставке када је у питању примена овог начела. Велики изазов у овом подручју јесте што имамо слабости када су у питању етно-сензитивне статистике. Покренули смо читав низ активности како би тај део праћења, те елементе, податке у праћењу стања међу запосленима у јавном сектору начинили, како би имали рационалну и тачну слику о броју запослених по критеријуму припадности националним заједницама. Та статистика до сада није постојала када је у питању читава управа. Највише је помака остварено на том плану у покрајинској администрацији, јер у њиховом Сектору за људске ресурсе постоји механизам на који начин се прикупљају ови подаци. Ту је и изазов на који начин помирити два начела. Једно уставно начело говори да се ви о националној припадности не морате нигде јавно изјаснити, тј. да је то ваша приватна ствар док друго уставно начело говори да се обезбеди одговарајућа заступљеност.”

Министар Жигманов упознао је јавност са активностима које је министарство спровело како би се ово питање решило. ”Имали смо неколико састанака са представницима Службе за управљање кадровима Владе Републике Србије са Републичким заводом за статистику, како би одредили мере, кораке на који начин приступити прикупљању података када је у питању национална структура.” Министар се осврнуо и на изазове који стоје у решавању овог питања ”Постоје с времена на време врло јасни укази, којима ми верујемо, када су у питању притужбе да у појединим конкурсима изостаје одговарајући број припадника појединих националних заједница, али оно чега исто тако требамо бити свесни јесте да док не будемо имали целовиту, тачну слику о броју, требамо избегавати манипулације, инструментално коришћење како би видели на који начин да енергију коју имамо усмеримо управо ка томе да се не само кроз апеле, него и кроз конкурсе који се расписују, питање сразмерне заступљености, институционално кроз мере позитивне дискриминације, афирмативне мере поставља.”

Министар Жигманов је своје обраћање народним посланицима закључио речима ”верујем да релативно брзо можемо имати и слику стања када је у питању прикупљање података о националној структури запослених у јавној управи.”

Народном посланику Шкријељи су на исто питање одговарали и председник Владе Републике Србије Милош Вучевић, министар спољних послова Марко Ђурић, министар без портфеља задужен за област помирења, регионалне сарадње и друштвене стабилности Усаме Зукорлић, министарка правде Маја Поповић, министарка привреде Адријана Месаровић, министар без портфеља задужен за област унапређења развоја недовољно развијених општина Новица Тончев и министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Александар Мартиновић. 

 

Препоручујемо...