Министар Жигманов посетио ђаке у основној школи у Крушчици
Министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог у Влади Републике Србије Томислав Жигманов и помоћница министра у Сектору за националне мањине Биљана Марковић обишли су данас ђаке који похађају наставу у основној школи „Сава Мунћан“ у Крушчици, у којој уче и деца чешке националности.
Крушчица је мало место поред Беле Цркве у којој поред већинског српског народа, живе и припадници чешке заједнице. Основна школа, која данас носи име по народном хероју НОБ-а Сави Мунћану, постоји од 1750. године. Почетком 20. века, 1905. године, школу је похађало 186 ученика, а данас у њој учи 54 ученика подељених у 8 одељења. Од 2011/12. године чешки језик уведен је као изборни предмет.
Након обиласка и разговора са ђацима, министар Жигманов је изјавио да је повод доласка почетак нове школске године у овом месту где постоји део образовања и на чешком језику. Ове године у школу су уписана три ђака првака чешке националне заједнице којима је министар посебно пожелео срећан полазак у школу.
Желимо да пружимо подршку овој, хвале вредној, пракси кроз коју се остварују Уставом загарантована права да се припадници националних мањина у Републици Србији могу образовати на свом матерњем језику, рекао је министар.
Министар је додао да у овом малом месту постоји вишегодишња пракса чувања мањинских култура, те да је унутар школских власти више него видљива сензибилност да се обезбеди образовање на чешком језику, додајући да напушта Крушчицу, како се изразио, пуна срца и у нади да ће се ова пракса остваривати и даље на добробит свих грађана без обзира на националност.
На иницијативу председника Александра Вучића и захваљујући средствима које је доделила Влада Републике Србије, школа је реновирана 2023. године пред почетак школске године. Обновљен је кров, надстрешница и извршени молерски радови.
У Републици Србији ученици припадници чешке националне мањине уче језик националне мањине са елементима националне културе као изборни предмет. У школској 2023/2024. години предмет Чешки језик са елементима националне културе похађало је 189 ученика основних школа.
Право припадника националних мањина у Републици Србији да уче свој матерњи језик и да се на њему образују гарантовано је Уставом Републике Србије. Они имају право на васпитање и образовање на свом језику у установама предшколског, основног и средњег васпитања и образовања.
нгг_схортцоде_0_плацехолдер