Министар Жигманов разговарао са потпредседником Парламентарне скупштине ОЕБС-а Киријакосом Хаџeјанијем

 

Министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог у Влади Републике Србије Томислав Жигманов разговарао је данас у Палати Србија са потпредседником Парламентарне скупштине Организације за европску безбедност и сарадњу (ОЕБС) Киријакосом Хаџејанијем (Kyriakos Hadjiyianni) о стању људских и мањинских права у Србији, ситуацији у подручјима антидискриминације и цивилног друштва, те пратећим политикама, питањима родне равноправности и темама које су елабориране на друштвеним дијалозима, а посебан акцент је био стављен и на тренутни тежак положај Срба на Косову и Метохији. Осим последње теме, министар Жигманов је изнео позитивне оцене укупног стања, указао на напоре које Влада Републике Србије чини на њиховом унапређењу, те споменуо и поједине изазове са којима се суочавамо.

Када је реч о заштити људских права припадника неалбанских заједница у јужној српској покрајини, рекао је министар Жигманов, ситуација је веома тешка, додајући да представници Владе Републике Србије користе сваку прилику да представницима међународне заједнице истакну да је од изузетног значаја да обрате пажњу и стално држе у фокусу ситуацију са драстичним кршењем људских права припадника неалбанских заједница на КиМ и да учине додатне напоре да се оно и прекине.

Потпредседник Парламентарне скупштине ОЕБС-а, који је уједно и изасланик за Југоисточну Европу, изјавио је да је Србија, како се изразио, лидер у заштити мањинских права не само у овом делу Европе, и подвукао да се квалитет заштите огледа и у инклузији и интеграцији мањина у систем у ком сви имају једнаке слободе и права по стандардима Савета Европе. Хаџејани је, такође, истакао да је за њега од велике важности питање права људи на Косову, додајући да „ми (ОЕБС) видимо какве су тенденције тамо“.

Министар Жигманов је рекао да се на Косову и Метохији ствара негативна социјална атмосфера када је у питању положај српске заједнице. Поменуо је искљученост Срба из процеса доношења политичких одлука и насилно укидање институција Републике Србије на КиМ, чему сведочимо ових дана. На тај начин усложњава се, рекао је Жигманов, доступност услуга, од социјалне и здравствене заштите, до питања просвете и образовања. Повећава се и број етнички мотивисаног насиља, што додатно усложњава укупну безбедносну ситуацију у друштву. На делу је застој у преговорима, а изостали су кључни помаци у реализацији међународно преузетих обавеза власти у Приштини, пре свега формирања Заједнице српских општина.

Саговорници су се сложили да је дијалог једини начин да се спорови и конфликти у друштву решавају, те је у том смислу министар Жигманов нагласио да Влада Републике Србије доследно инсистира на дијалогу и да инсистирање међународне заједнице мора бити на том плану трајно, јер смо сведоци да једностране акције албанске стране имају последице на положај српске заједнице и на дијалог, те да представљају безбедносни ризик.

На састанку се разговарало и о темама које ОЕБС кандидује и реализује у оквиру својих интерпарламентарних форума (од интереса су за све земље региона), као што су депопулација становништва и одлазак образованих, положај националних мањина, туризам и заштита животне средине.

Препоручујемо...