Помоћници министра

Биљана Марковић

в.д. помоћника министра – Сектор за националне мањине

Образовање:

Дипломирани правник

Радно искуство:

Март 2022. године – Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог, радно место: вршилац дужности помоћника министра у Сектору за националне мањине.

Октобар 2020. године – март 2022. године – Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог, радно место: начелник Одељења за унапређење права националних мањина у Сектору за националне мањине.

Септембар 2014. године  – октобар 2020. године – Министарство државне управе и локалне самоуправу, радно место: шеф Одсека за вођење Регистра националних савета и општа питања људских и мањинских права. Током 2018. године учествовала у припреми Закона о изменама и допунама Закона о националним саветима националних мањина и Закона о изменама и допунама Закона о заштити права и слобода националних и припреми подзаконаских аката. Учествовала у поступку спровођења избора за чланове националних савета националних мањина који су одржани 4. новембра 2018. године.

Јул 2012. године –  септембар 2014. године  – Министарство правде и државне управе, радно место: шеф Одсека за вођење Регистра националних савета и општа питања људских и мањинских права. У наведеном периоду учествовала у припреми Закона о изменама и допунама Закона о националним саветима националних мањина (2014. године) и припреми подзаконских аката предвиђених овим законом.

Март 2011. године –  јул 2012. године –  Управа за људска и мањинска права, у саставу Министарства за људска и мањинска права државну управу и локалану самоуправу, радно место: саветник у Групи за избор и вођење Регистра националних савета националних мањина.

Август 2010. године – март 2011. године –  Министарство за људска и мањинска права, радно место: саветник у Групи за избор и вођење Регистра националних савета националних мањина.

Новембар 2009. године – јул 2010. године  –  Министарство за људска и мањинска права, ангажована по уговору о делу у поступку спровођења првих непосредних избора за чланове националних савета националних мањина, који су одржани 6. јуна 2010. године.

Септембар 2007. године –  мај 2010. године – Општински суд у Ковину, радно место: судијски приправник, а од јануара до маја 2010. године, судијски приправник у Основном суду у Панчеву.

 

Александар Радосављевић

помоћник министра  – Сектор за друштвени дијалог

Александар Радосављевић рођен је 1970. године у Крагујевцу.

Образовање:

Дипломирани правник – Правни факултет Универзитета у Крагујевцу.
Посредник за решавање спорова – дозвола  за посредовање Министарства правде.
Основну и средњу школу завршио у Крагујевцу.

Досадашње искуство:

2019 – Центар за образовање Крагујевац – дипломирани правник за правне, кадровске и административне послове.
2015 -2017– директор „Центар за културу,туризам и спорт-Кнић“
2008 – 2012  Влада Републике Србије – Министарство државне управе и локалне самоуправе – саветник министра
2004 – 2007  Скупштина Србије – народни посланик
–  члан одбора Скупштине Србије за одбрану и безбедност
–  члан одбора Скупштине Србије за саобраћај и везе
–  члан одбора Скупштине Србије за трговину и туризам
–  члан одбора Скупштине Србије за екологију и заштиту животне средине
2001 –  2004 Скупштина Србије – народни посланик
– члан одбора Скупштине Србије за правосуђе и управу
– члан одбора Скупштине Србије за представке и жалбе
2000 –  2001 Радио телевизија Крагујевац – заменик уредника ТВ Крагујевац
1997 – Скупштина града Крагујевца- одељење за скупштинске послове скупштине града

Друга ангажовања:

2010 – 2012 члан УО програма европског партнерства са општинама у сарадњи са Владом Швајцарске, делегацијом ЕУ у Србији,  канцеларијом УН УНОПС и Владом Републике Србије – ЕУ Прогрес
2009  – 2012  Влада Републике Србије -члан радне групе Канцеларије за развој недовољно развијених подручја
2008 – 2013 члан УО Националне службе за запошљавање
2003-2010 председник Управног одбора Музеја жртава геноцида
2002 – 2003 потпредседник ФК Раднички Крагујевац
2001- 2004 члан Савета Републичке дирекције за путеве
1997 – 2002 члан УО ФК Раднички Крагујевац
1997- 2000 члан УО ЈП Спортски центар “Младост” Крагујевац

Брачно стање:
Ожењен, отац двоје деце.

 

Борис Милићевић

в.д. помоћника министра – Сектор за међународну сарадњу и европске интеграције

Борис Милићевић је рођен 18. маја 1974. године у Чајничу (БиХ). Први је отворено геј политичар у Србији у руководству неке од парламентарних странака, а у страначки живот се укључио као један од првака ЛГБТИ покрета. Члан је Главног одбора и Председништва Социјалистичке партије Србије.

Као оснивач и председник Геј стрејт алијансе сарађивао је са дипломатским представништвима у Београду, Стејт департментом, бројним међународним организацијама (Хуман Ригхтс Wатцх, Амнестy Интернатионал, ИЛГА Еуропе, Раинбоw Росе, Вицторy Институте, НДИ, ИРИ), Европском комисијом, ЛГБТИ интергрупом Европског парламента, Високим комесаром за људска права УН, Саветом Европе, ОЕБС-ом,  Социјалистичком интернационалом и Европском конференцијом социјалистичке омладине.

У државној управи је био ангажован као саветник министра без портфеља задуженог за европске интеграције Бранка Ружића 2013/14. године. Такође, радио је и као саветник у Министарству државне управе и локалне самоуправе од јула 2017. до октобра 2020. године.

Као новинар писао је за  бројне домаће медије, од студентских (МонополЛист, Рефлекс), преко недељних (Блиц њуз, Време) и дневних листова (Блиц, Данас) до интернет портала (Мондо, ФрееСербиа.орг), као и неколико страних медија (Тагесзеитунг, Соутхеаст Еуропе Тимес), итд.

Главни домен активистичког и политичког ангажмана су му људска права, са фокусом на ЛГБТИ права и родна питања.

По образовању је дипломирани економиста.

 

Жарко Степановић

в.д. помоћника министра – Сектор за сарадњу са цивилним друштвом

Жарко Степановић рођен је 1962. године у Тополи.

Образовање

Филозофски факултет Универзитета у Београду
Дипломирани андрагог (ВИИ степен стручне спреме)

Радно искуство

2016/2020 – Влада Републике Србије, вршилац дужности директора Канцеларије за сарадњу са цивилним друштвом – обавља послове руковођења, организовања, обједињавања и усмеравања рада Канцеларије; представља Канцеларију и обезбеђује законито и ефикасно обављање послова; одлучује о правима, дужностима и одговорностима запослених; обавља и друге послове у складу са законом. Члан више радних тела и радних група које је формирала Влада, или надлежна министарства.

2004/2016 – Београдски фонд за политичку изузетност (организација цивилног друштва), Београд; директор/координатор програма – обавља послове стратешког планирања и реализације програма и пројеката БФПЕ са доносиоцима одлука: парламент, државна управа, локална самоуправа, организације цивилног друштва, политичке партије, медији.
Руководи реализацијом пројеката у партнерству са државним институцијама (Народна скупштина Р. Србије, министарствима чији је делокруг рада: државна управа, локална самоуправа, омладина, људска и мањинска права, права жена, животна средина, дијаспора, образовање), као и са међународним организацијама и донаторима (ЕУ, ЦоЕ, УНДП, ОСЦЕ, билатерални донатори). Координирао је активностима у преко 50 различитих пројеката (семинари, припрема и реализација домаћих и међународних конференција и скупова, истраживачке и заговарачке иницијативе) у којима је учествовало преко 1000 доносилаца одлука и представника цивилног друштва. Најзначајније теме обухваћене пројектима су: владавина права и демократизација, европске интеграције и процес придруживања, социо-економска политика, одрживи развој.

1996/2004 – Фондација за отворено друштво (међународна организација),Београд, к
Координатор програма – ради на развоју стратегија програма, програмских концепата, имплементацији, као и мониторингу и евалуацији појединачних пројеката ОЦД у обиму од преко 100 грантова годишње.
Руководи следећим програмским целинама: развој цивилног друштва у Србији, подршка оснивању и формирању великог броја ОЦД на целој територији Србије, подстицање изградње мрежа и коалиција ОЦД, са посебним акцентом на организације цивилног друштва за људска права, права националних мањина и сл. Руководио је програмом суочавања са прошлошћу и помирења у региону, развојем мултиетничких програма, програмом за особе са инвалидитетом. Радио на програмима развоја и примене интернета у организацијама цивилног друштва и медијима. Након 2000. године руководи програмима јачања капацитета државне управе, локалне самоуправе и реформе правосудног система (учествовао у формирању Правосудне академије за стручно усавршавање носилаца правосудних функција), као и подршка програмима економских реформи.

1992/1996 – Млади истраживачи Србије (организација цивилног друштва), Београд
Извршни директор – представља и заступа организацију, руководи стратешким развојем организације, прибавља финасијска средства за организацију, развија програме, координира имплементацију програма, руководи људским ресурсима, задужен за развој организационе климе и тимског рада, ради на осмишљавању и изради пројеката, пројектних апликација, евалуација и известаја. Руководи финасијама и за њих одговара, израђује финасијске планове и извештаје.

1989/1992 – Радио-телевизија Србије, новинар сарадник, редакција Културно–образовног програма.