Наставак рада на заштити и унапређењу људских права

У првих 100 дана Владе Републике Србије, Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог је кроз различите активности Сектора за људска права успешно наставило рад на многобројним започетим програмима који имају за циљ заштиту и унапређење људских права. Оно претпоставља редовну комуникацију и одржавање сарадничких односа са међународним организацијама задуженим за унапређење и заштиту људских права, а пре свих са Уједињеним нацијама, Саветом Европе и Европском комисијом, којима је упућен велики број одговора, коментара и анализа на редовне извештаје надлежних тела који се односе на стање људских права у Републици Србији.

У том смислу, Министарство је објавило и доставило надлежним ресорима Закључнa запажања Комитета за људска права УН-а у вези са Четвртим периодичним извештајем о примени Међународног пакта о грађанским и политичким правима која садрже 23 препоруке за Републику Србију за наредни извештајни период. Закључна запажања су објављена на званичном сајту Министарства https://minljmpdd.gov.rs/sektori/ljudska-prava/medjunarodni-ugovori/medjunarodni-pakt-o-gradjanskim-i-politickim-pravima-iccpr/.

У оквиру специјалних процедура УН-а, упућени су одговори Републике Србије специјалном известиоцу за извештај о насиљу над женама и девојчицама у спорту. Такође, упућен је и одговор Генералном секретару УН-а на Упитник о спровођењу резолуција „Жене у развоју“ као и на Упитник о спровођењу резолуције „Трговина женама и девојкама“. Исто тако, Сектор за људска права Министарства доставио је одговоре на писма две специјалне известитељке – за право на слободу мирног окупљања и удруживања К.Н. Воуле и за положај бранитеља људских права Мари Лавлор.

 

Сарадња Републике Србије са Саветом Европе и институцијама Европске уније у подручју унапређења и заштите људских права такође je значајан сегмент рада Сектора за људска права. У првих 100 дана рада Владе упућени су коментари и редовни извештаји на два значајна документа које је усвојио Комитет министара Савета Европе. Први је Нацрт извештаја Европске комисије против расизма и нетолеранције (ECRI) о Србији у оквиру шестог циклуса мониторинга, а који је Комитет министара Савета Европе усвојио и објавио 27. јуна 2024. године https://minljmpdd.gov.rs/sektori/ljudska-prava/konvencije-saveta-evrope-i-drugi-se-mehanizmi/evropska-komisija-protiv-rasizma-i-netolerancije-saveta-evrope-ecri/

Такође, достављени су и коментари на Извештај о примени препорука Комитета министара Савета Европе Републици Србији у вези са мерама усмереним на борбу против дискриминације на основу сексуалне оријентације или родног идентитета. У циљу што потпунијег и квалитетнијег одговора на поменути Извештај, Министарство је 15. јула о.г, а у складу са препорукама Комитета министара Савета Европе, одржало друштвени дијалог на коме су биле присутне и организације цивилног друштва које се баве људским правима и правима LGBTQI+ особа, а разматрала су се и питања даље имплементације препорука Комитета министара Савета Европе.

У складу са вишегодишњом праксом, Министарство је Канцеларији ОЕБС-а за демократске институције и људска права (ODIHR) доставило одговоре на оба Упитника о злочинима из мржње за 2023. годину и тиме потврдило одлучност Владе Републике Србије и Министарства за људска и мањинска права и друштвени дијалог да даље ради на развијању толерантног друштва и елиминацији свих облика насиља.

 

 

Препоручујемо...