Неопходно информисати жене о њиховом наследном праву

Државна секретарка у Министарству за људска и мањинска права и друштвени дијалог др Стана Божовић изјавила је на отварању Националне конференције „Праведно наслеђивање – корак ка оснаживању жена“ да је неопходно информисати жене о њиховим наследним правима и оснажити их да та права захтевају без страха од осуде.

„Битно је радити на јачању свести у породицама и локалним заједницама о значају равноправности, јер стварање праведног и равноправног друштва почиње у породици, тиме што ћемо осигурати да се жене не осећају запостављено када траже оно што им припада“, нагласила је др Божовић.

Иако Закон о наслеђивању у Републици Србији не познаје пол наследника, рекла је, жене се, под утицајем родних образаца и стереотипа, одричу наследства у корист мушких чланова породице у готово 44 одсто случајева. Ова чињеница доводи до податка да су жене власнице 25 одсто непокретности у Републици Србији, иако чине око 51 одсто нашег друштва.

Нажалост, подвукла је др Божовић, у неким деловима Републике Србије, и даље постоје укорењена веровања да имовина остаје мушкој деци, док се женска деца упућују на подршку кроз брак. Праведно наслеђивање за жене није само питање једнакости пред законом, већ и основ за економску равноправност и некада представљају темељ њене економске стабилности и омогућавају јој да доноси независне одлуке о свом животу и каријери, закључила је она.

Национална конференција „Праведно наслеђивање – корак ка оснаживању жена“ одржана је у хотелу „Зира“ у Београду, у организацији Повереника за заштиту равноправности и уз подршку пројекта „Подршка социјалном укључивању у Србији“ коју спроводи Deutsche Gesellschaft fur Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH. Уводна излагања имали су повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић и вођа пројекта „Подршка социјалном укључивању у Србији“ Михаел Енгел.

На скупу су представљене анализе правног оквира који се односи на наслеђивање и резултати истраживања о наслеђивању у Србији, а одржан је и панел под називом: Шта нам говоре резултати истраживања, јесмо ли ближи циљу?

 

Препоручујемо...