Обележен Светски дан особа са аутизмом, 2. април

Под покровитељством Министарства за људска и мањинска права и друштвени дијалог данас је одржана централна манифестација обележавања Светског дана особа са аутизмом, у београдском Центару за смештај и дневни боравак деце и омладине ометене у развоју.

У „Недељи аутизма 2025“, која се од 31. марта до 5. априла обележава под слоганом „Разуми ме, подржи ме“, Министарство, у сарадњи са партнерским удружењима – „Деца без граница“, „Београдско удружење за помоћ особама са аутизмом“, и „Наукатизам“, позива на повећану видљивост и инклузију особа са аутизмом, као и свих особа са физичким и интелектуалним потешкоћама.

Уочи званичног почетка програма, који су за кориснике Центра уприличили чланови Културно-уметничког друштва „Градимир“, присутнима су се обратили в.д. помоћнице министра за људска и мањинска права и друштвени дијалог Снежана Тркуља, директорка Центра за смештај и дневни боравак деце и омладине ометене у развоју Јелена Гајић, као и Александра Рабреновић из удружења „Деца без граница“.

На почетку свог обраћања, Тркуља је поздравила присутне и захвалила се свим корисницима и запосленима у Центру, удружењима грађана, као и широј јавности Републике Србије на обележавању овог дана „како бисмо сви заједно подигли свест о аутизму и указали на значај препознавања проблема од стране државе и друштва“.

„У складу са оценама Уједињених нација и Европске уније, од 2007. године на овај дан подижемо свест о положају социјално најосетљивије, најискљученије друштвене групе на свету, при чему посебна пажња треба да буде посвећена деци и младима са аутизмом. Влада Републике Србије посвећена је имплементацији кључног принципа Агенде 2030 УН ‘Да нико не буде изостављен’, што подразумева и доследну и пуну примену одредаба Конвенције о правима особа са инвалидитетом са пратећим Опционим протоколима“, истакла је Тркуља.

Подсетила је и да је Република Србија 2006. ратификовала Конвенцију чиме је преузела обавезе на поштовању урођеног достојанства особа са инвалидитетом, на њихово једнако уживање свих људских права и забрану дискриминације особа са инвалидитетом, пуно и ефикасно учешће и укључивање особа са инвалидитетом у наше друштво, обавезу пружања једнаких могућности уз уважавање њихових развојних способности.

Јелена Гајић и Александра Рабреновић захвалиле су се Министарству за људска и мањинска права и друштвени дијалог на посети и подршци.

Након званичног дела програма, младима из КУД Градимир на подијуму су се придружили и корисници Центра који су уз осмех на лицу, учили своје прве фолклорне кораке.

Напомињемо да кроз дугогодишњу сарадњу са савезима и удружењима који пружају подршку особама са инвалидитетом и члановима њихових породица, Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог настоји да промени перцепцију друштва и промовише позитивну слику о особама са инвалидитетом, да прикажемо њихове таленте, способности и могућности, и топлину љубави коју несебично пружају сваком од нас.

Подсећамо да је на предлог удружења одржан већи број друштвених дијалога о деци и младима са интелектуалним потешкоћама, о моделима подршке, током којих је јавно указано на проблеме стигматизације, недостатка адекватне и квалитетне подршке, на потребу да се оснаже породице које су неретко и њихов једини ослонац. Значај раног препознавање аутизма код деце је кључно за њихов развој и подршку, једна је од порука родитеља. Иако је забележен напредак, послата је и порука о потреби за даљи развој адекватних сервиса подршке, нарочито у локалним заједницама, већем броју услуга личног пратиоца, персоналних асистента, оснивање инклузивних центара, као што је Установа „Предах“, пружање могућности становања уз подршку, чиме би се обезбедио развој и инклузија особа са инвалидитетом, а родитељи барем делимично решили неизвесности и сталне бриге о будућности њихове деце.

Препоручујемо...