Обука на тему „Службена употреба језика и писма националних мањина“

У организацији Министарства за људска и мањинска права и друштвени дијалог, и уз подршку Мисије ОЕБС-а у Београду, данас је у Палати „Србија“ одржана обука на тему „Службена употреба језика и писма националних мањина“.

Обуци су присуствовали ментори, стажисти и представници државних органа у оквиру „Програма стручне праксе за младе у државним институцијама из јужне и југозападне Србије у 2024/2025. години“.

Учеснике обуке поздравио је министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог Томислав Жигманов, који је том приликом изразио захвалност Мисији ОЕБС-а на успешној сарадњи у оквиру Програма стручне праксе, као и на подршци у организацији ове обуке.

Службена употреба језика и писма националних мањина важна је за очување идентитета националних заједница, рекао је министар Жигманов и додао да је уверен да ће ова обука допринети даљој промоцији мањинских језика.

Министар је позвао присутне припаднике националних заједница да слободно, како им то Устав и закони омогућавају, користе право употребе службеног језика и писма, а представнике државних органа да, поштујући позитивне прописе, наставе да ово право примењују у пракси.

Присутне је поздравио и стажиста у Министарству за људска и мањинска права и друштвени дијалог Џемаил Прушевић, који се захвалио колегиницама из Сектора за националне мањине на подршци у осмишљавању и организовању поменуте обуке.

Искуство које сам стекао стажирајући у Министарству било ми је веома корисно, рекао је Џемаил Прушевић. Стекао сам дубљи увид и боље разумевање тема које се односе на права националних мањина као и интеграције мањина у ширу заједницу.

Током трочасовне обуке, коју је водио Адриан Борка, испред Покрајинског секретаријата за образовање, прописе, управу и националне мањине – националне заједнице, разматрани су разни аспекти теме, међу којима су правни и институционални оквир, улога јединица локалне самоуправе у примени овог права, питања шта се подразумева под службеном употребом језика и писма, изазови и потешкоће у примени овог права и начини њиховог решавања, као и улога инспекцијског надзора у овој области.

Пројекат стручне праксе за младе у јужној и југозападној Србији спроводи Мисија ОЕБС-а у Србији у сарадњи са Министарством за људска и мањинска права и друштвени дијалог, уз подршку влада Норвешке, Турске, Немачке и Ирске.

Спроводи се већ пету годину заредом, а обухваћено је десет стажиста који обављају праксу у девет државних органа. Програм траје годину дана и реализује се у Министарству за људска и мањинска права и друштвени дијалог, Министарству државне управе и локалне самоуправе, Министарству за европске интеграције, Народној скупштини, Канцеларији Повереника за заштиту равноправности, Канцеларији за јавне набавке, Агенцији за спречавање корупције, Координационом телу Владе Републике Србије за општине Прешево, Бујановац и Медвеђу и Националној академији за јавну управу.

Пре почетка обуке, за учеснике је организован обилазак „Палате Србија“, која представља историјско-архитектонско и културно благо, уз пратњу и објашњења кустоса. Као значајан пример социјалистичког модернизма, Палата „Србија“ место је одржавања значајних државних и међународних догађаја, а њена унутрашњост украшена је делима врхунских уметника тог времена.

 

Препоручујемо...