Одржан друштвени дијалог о примени препорука против дискриминације на основу сексуалне оријентације или родног идентитета

 У организацији Министарства за људска и мањинска права и друштвени дијалог, и у сарадњи са Канцеларијом Савета Европе у Београду, у Палати Србија одржан је друштвени дијалог посвећен примени препорука Комитета министара Савета Европе ЦМ/Рец (2010)5 у Републици Србији, у вези са мерама усмереним на борбу против дискриминације на основу сексуалне оријентације или родног идентитета.

Отварајући друштвени дијалог и поздрављајући бројне учеснике из државних органа и невладиног сектора, министар Томислав Жигманов је истакао да је жеља Министарства да кроз разговор надлежних институција, и уз активно учешће цивилног друштва, припреми адекватне одговоре државе Србије на сва питања из упитника о спровођењу Препорука Комитета министара.

Износећи до сада постигнуто, министар Жигманов је изјавио да у погледу положаја ЛГБТИ+ особа можемо да констатујемо напредак у односу на претходни извештајни период, а посебно када говоримо о појединим областима, као што су доступност права, борба против говора мржње и злочина из мржње, антидискриминациона политика и борба против стигме и стереотипа.

Унапређен је нормативни оквир у погледу положаја трансродних особа у односу на претходни период, рекао је министар, наводећи да је, конкретно у области промене матичних књига, омогућено да се у матичну књигу рођених евидентира податак о промени пола. Исто тако, додао је министар, на препоруку Заштитника грађана, Републички фонд за здравствено осигурање је на листу лекова који се издају на лекарски рецепт уврстио лекове за успостављање одговарајућег хормонског статуса транс особа.

Министар Жигманов је, такође, нагласио, да остају питања завршетка процеса усвајања Закона о истополним заједницама и правне регулативе у погледу родног идентитета и питања положаја интерсекс особа. У том погледу, истакао је министар Жигманов, Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог, као надлежни орган за ову област, у више наврата јавно истицало потребу правне регулативе истополних заједница. Министарство је, уједно, указивало и на то да је отпор значајног дела друштва велики, те да је јасно јавно манифестован. Министар је додао да је један од начина за превазилажење супротстављених ставова консултативни процес у оквиру дијалога које организујемо, како бисмо помирили супротстављене ставове и дошли до правне регулативе која неће изазвати толики отпор, а уједно ће обезбедити правну сигурност ЛГБТИ+  особама.

Он се потом осврнуо на постигнуто, али и на изазове, када је реч о говору мржње, злочину из мржње, антидискриминационим мерама и борби против стигме и стереотипа.

У уводном обраћању, шеф Канцеларије Савета Европе у Београду Јанош Бабић изразио је искрено признање Министарству за људска и мањинска права и друштвени дијалог за организовање овог кључног догађаја о мерама за борбу против дискриминације по основу сексуалне оријентације или родног идентитета, и истакао значај наставка рада на правима припадника ЛГБТИ+ заједнице након формирања нове Владе.

„Друштвени дијалог је вредан механизам за континуирану сарадњу и посвећеност, јер само заједничким радом можемо изградити друштво у којем се људска права промовишу и штите“, рекао је  Бабић.

Ивана Антонијевић, помоћница министра туризма и омладине је навела да младим људима треба обезбедити сигурно окружење у којем они могу слободно да живе свој живот без страха од дискриминације и навела да у њиховим годишњим извештајима млади људи мање пријављују дискриминацију, али да групе које се јављају у истраживању оправдавају одржавање једног оваквог друштвеног дијалога.

Татјана Пријић, в.д. помоћницеповеренице за заштиту равноправности, истакла је да је према истраживањима које ова независна институција спровела на тему односа грађана према дискриминацији, 65 одсто грађана изјавило да не одобрава јавно испољавање интнимности истополних партера, а половина испитаника није сагласна да једнака права имају ЛГБТИ+ и хетеросексуалне особе.

Друштвени дијалог имао је пет панела и окупио више десетина учесника из државних институција, надлежних министарстава, независних тела, судске власти и тужилаштва, као и припаднике бројних невладиних организација које се баве овом темом.

Поред министра Жигманова, дијалогу су присуствовали и у њему учествовали државни секретар др Иван Бошњак, те помоћници министра Нина Митић, Жарко Степановић и Александар Радосављевић.

Организација догађаја подржана је кроз пројекат „Борба против дискриминације и промоција различитости у Србији“ који је део заједничког програма Европске уније и Савета Европе Хоризонтал фацилитy за Западни Балкан и Турску.

нгг_схортцоде_0_плацехолдер

Препоручујемо...