Друштвени дијалог „Укључивање жена и девојака у технолошке и друштвене иновације – изазови у развоју институционалног оквира“

25. октобар 2023.
Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог, у сарадњи са Министарством науке, технолошког развоја и иновација, организовало је данас је у Палати Србија друштвени дијалог под насловом „Укључивање жена и девојака у технолошке и друштвене иновације – изазови у развоју институционалног оквира“.

Уводне речи имали су министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог Томислав Жигманов и министарка науке, технолошког развоја и иновација др Јелена Беговић, а у дијалогу су учествовали представници релевантних научних институција и завода, међународних организација, Привредне коморе Србије и представница успешног женског предузетништва.

Уочи скупа, министар Жигманов је изјавио да је родна равноправност постављена високо на агенду Владе Републике Србије, што се види из чињенице да су већ донесени кључни стратешки документи, који та питања детаљније разрађују и пред нас стављају креирање конкретних мера.

Он је отварајући скуп рекао да је Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог, у оквиру обележавања 75 година од усвајања Универзалне декларације о људских правима, одлучило да овој теми прида посебан значај.

Узнапредовали нормативни оквир и стратегије које их прате, рекао је министар Жигманов, показују се као добра основа када је реч о бољој заступљености жена у подручју науке и технолошког развоја, док као изазов остаје потреба за подршком у простору повећаног удела жена у пољу технолошких иновација и предузетништва.

Министарка науке, технолошког развоја и иновација др Јелена Беговић је, између осталог, истакла да је Србија члан Програма Хоризон Еуропе захваљујући коме су у нашим научним институцијама донети и планови родне равноправности, те сви учесници програма морају да имају овакав један документ. Др Беговић је нагласила да је Министарство на чијем је челу реализовало бројне иницијативе поводом промоције жена у науци које могу да служе као пример девојчицама и младим женама да се укључе у научну заједницу наше земље, додајући да је заступљеност жена у науци у Републици Србији изнад просека земаља Европске уније.

Током друштвеног дијалога тема о већем укључивању жена у технолошке и друштвене иновације сагледана је са различитих аспеката. Чули су се последњи статистички подаци и истраживања из области рада Завода за интелектуалну својину, Привредне коморе Србије, Центра за промоцију науке, Програма Уједињених нација за развој (УНДП) као и примера успешног женског предузетништва које је добило међународну афирмацију.

Након дијалога, усвојена је уобичајена Сагласност о поступањима, у којем се наводи да је и надаље потребно појачати активности како би се повећала заступљеност жена у разним пољима деловања.

Сагласност о поступању

Препоручујемо...