Društveni dijalog „Uključivanje žena i devojaka u tehnološke i društvene inovacije – izazovi u razvoju institucionalnog okvira“

25. oktobar 2023.
Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, u saradnji sa Ministarstvom nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, organizovalo je danas je u Palati Srbija društveni dijalog pod naslovom „Uključivanje žena i devojaka u tehnološke i društvene inovacije – izazovi u razvoju institucionalnog okvira“.

Uvodne reči imali su ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Tomislav Žigmanov i ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija dr Jelena Begović, a u dijalogu su učestvovali predstavnici relevantnih naučnih institucija i zavoda, međunarodnih organizacija, Privredne komore Srbije i predstavnica uspešnog ženskog preduzetništva.

Uoči skupa, ministar Žigmanov je izjavio da je rodna ravnopravnost postavljena visoko na agendu Vlade Republike Srbije, što se vidi iz činjenice da su već doneseni ključni strateški dokumenti, koji ta pitanja detaljnije razrađuju i pred nas stavljaju kreiranje konkretnih mera.

On je otvarajući skup rekao da je Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, u okviru obeležavanja 75 godina od usvajanja Univerzalne deklaracije o ljudskih pravima, odlučilo da ovoj temi prida poseban značaj.

Uznapredovali normativni okvir i strategije koje ih prate, rekao je ministar Žigmanov, pokazuju se kao dobra osnova kada je reč o boljoj zastupljenosti žena u području nauke i tehnološkog razvoja, dok kao izazov ostaje potreba za podrškom u prostoru povećanog udela žena u polju tehnoloških inovacija i preduzetništva.

Ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija dr Jelena Begović je, između ostalog, istakla da je Srbija član Programa Horizon Europe zahvaljujući kome su u našim naučnim institucijama doneti i planovi rodne ravnopravnosti, te svi učesnici programa moraju da imaju ovakav jedan dokument. Dr Begović je naglasila da je Ministarstvo na čijem je čelu realizovalo brojne inicijative povodom promocije žena u nauci koje mogu da služe kao primer devojčicama i mladim ženama da se uključe u naučnu zajednicu naše zemlje, dodajući da je zastupljenost žena u nauci u Republici Srbiji iznad proseka zemalja Evropske unije.

Tokom društvenog dijaloga tema o većem uključivanju žena u tehnološke i društvene inovacije sagledana je sa različitih aspekata. Čuli su se poslednji statistički podaci i istraživanja iz oblasti rada Zavoda za intelektualnu svojinu, Privredne komore Srbije, Centra za promociju nauke, Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) kao i primera uspešnog ženskog preduzetništva koje je dobilo međunarodnu afirmaciju.

Nakon dijaloga, usvojena je uobičajena Saglasnost o postupanjima, u kojem se navodi da je i nadalje potrebno pojačati aktivnosti kako bi se povećala zastupljenost žena u raznim poljima delovanja.

Saglasnost o postupanju

Preporučujemo...