Одржан састанак радне групе за припрему Предлога акционог плана за остваривање права националних мањина
Састанак радне групе за припрему Предлога акционог плана за остваривање права националних мањина одржан је данас у Палати „Србија“ у Београду уз учешће више од 40 чланова, представника републичких и покрајинских органа, координације националних савета националних мањина и организација цивилног друштва. Састанку су присуствовали представници Делегације Европске уније, Савета Европе, ЕКМИ-ја и Мисије ОЕБС.
Отварајући састанак, државни секретар проф. др Рејхан Куртовић захвалио се на подршци Канцеларији Савета Европе са којом, како је нагласио, имамо изузетну сарадњу. Подршка за припрему Акционог плана је само део активности који заједнички спроводимо у циљу испуњења препорука надлежних тела Савета Европе, додао је.
Овај акциони план, нагласио је државни секретар, има за циљ даље унапређење система заштите индивидуалних и колективних права припадника националних мањина у Републици Србији, у складу са међународним стандардима и побољшање услова за доследнију примену прописа, који ће допринети делотворнијем учешћу припадника мањина у јавном животу и већој одрживости механизама и системских гаранција, нарочито у областима које се тичу њих самих.
Др Куртовић је подсетио да је у претходном периоду припремљен Нацрт акционог плана који је, између осталог, базиран и на препорукама из четвртог мишљења Саветодавног комитета о спровођењу Оквирне конвенције за заштиту националних мањина, као и на закључцима и препорукама из „Еx-пост анализе о реализацији Акционог плана за остваривање права националних мањина”.
У међувремену, како је рекао, без формално усвојеног акционог плана, одређени број активности које су биле директно усмерене на испуњавање препорука Саветодавног комитета завршен је у потпуности.
С друге стране, додао је, Саветодавни комитет је, након посете у јуну, израдио Нацрт петог мишљења о спровођењу Оквирне конвенције у Србији, који је прошле недеље усвојен на седници Саветодавног комитета. Током израде Предлога акционог плана, на основу препорука из овог мишљења, креираће се нове активности и рокови за њихову реализацију.
Државни секретар Куртовић је позвао све чланове радне групе да активно учествују и дају свој пуни допринос изради Предлога акционог плана наглашавајући да Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог остаје отворено за дијалог по свим питањима.
За припрему финалног Предлога акционог плана обезбеђена је експертска подршка кроз пројекат „Борба против дискриминације и промоција различитости у Србији”, који је део заједничког програма Европске уније и Савета Европе.
На састанку радне групе предложена је и методологија даљег рада која подразумева да се рад радне групе организује у мањим групама, односно по тематским областима (култура, образовање, информисање итд). На те састанке, како је предложено, били би позивани чланови радне групе, представници надлежних државних органа, представници националних савета и организација цивилног друштва. Уколико се у току рада на одређеним тематским областима отворе питања за која су надлежне друге институције, и са њима би се одржале консултације.