Одржан састанак Саветодавног одбора пројекта „Млади за инклузију, једнакост и поверење“

Министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог Томислав Жигманов копредседавао је данас састанку Саветодавног одбора пројекта „Млади за инклузију, једнакост и поверење“ на којем су представљени резултати двогодишњег рада, као и план активности за другу фазу овог пројекта у наредне две године.

Састанак је отворила координаторка УН у Србији Матилда Морт, а поред министра Жигманова била је присутна и помоћница министра за туризам и омладину Ивана Антонијевић, као и стални представник Програма Уједињених нација за развој (УНДП) у Републици Србији Јакуп Бериш. Резултате пројекта представио је регионални пројектни координатор Томас Џексон, а онлајн везом у састанак су се укључили представници других међународних организација и институција.

У свом обраћању, министар Жигманов је честитао на успешно завршеној првој фази и изразио задовољство што ће успешна сарадња бити настављена.

Имао сам прилику, рекао је, да учествујем у неким од пројектних активности, којима је циљ да оснаже младе у региону у изградњи поверења и међукултурног дијалога, да их подржи у очувању културне разноликости и унапређивању родне равноправности. Био сам импресиониран, рекао је, нивоом ангажовања и ентузијазма младих који долазе из различитих градова и округа широм Србије како би учествовали, подсетивши на активности пројекта у Сјеници под називом „Улога младих на националном и локалном нивоу у доношењу одлука и креирању нових политика“ у априлу прошле године.

Министар је подвукао да се Србија залаже за принцип „да нико не буде изостављен“, како би се осигурало да мањине и рањиве групе у друштву које су мање видљиве – буду укључене у друштво. Развијање поверења, комуникације и сарадње међу младима, што промовише овај пројекат, значи остварење поменутог циља УН, јер једино поштовање различитости и толеранција воде ка инклузивном друштву у којем неће бити дискриминације, рекао је министар Жигманов.

Уверен сам, додао је, да ће овај пројекат наставити да остварује видљиве резултате на окупљању младих како би разменили искуства и идеје о томе како обликовати будућност и створити инклузивно и кохезивно друштво.

Пројекат “Млади за инклузију, једнакост и поверење” има за циљ да унапреди улогу младих у промовисању већег разумевања и поштовања различитости, повећа њихову укљученост у локалне заједнице и ојача интеркултурални дијалог, с посебним акцентом на инклузију и родну равноправност. У оквиру пројекта организована су три главна програма – Млади за дијалог у локалној заједници; Славимо разноликост и Медијска писменост младих.

Пројекат је део регионалне иницијативе “Јачање улоге младих у промовисању већег међусобног разумевања, конструктивних наратива, поштовања различитости и поверења”, која оснажује младе на Западном Балкану да се укључе у конструктиван дијалог о заједничкој будућности у региону, ојачају инклузију и родну равноправност те изграде међусобно поверење.

Препоручујемо...