Округли сто „Прикупљање података о националној припадности државних службеника“

Министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог у Вади Републике Србије Томислав Жигманов изјавио је данас на Округлом столу „Прикупљање података о националној припадности државних службеника“ да је од изузетног значаја успостављање квалитетне евиденције о заступљености припадника националних мањина у сегментима јавне власти у Републици Србији што је, између осталог, најуже повезано и са праћењем остварености уставног начела једнакости и равноправности свих грађана, с посебним акцентом на припаднике националних заједница.

Округли сто у Палати Србије организовало је Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог у сарадњи са тимом пројекта „Подршка јачању владавине права у Србији“ који заједнички финансирају ЕУ и Немачка, а који имплементира ГИЗ у сарадњи са Европским центром за мањинска питања (ЕЦМИ).

Отварајући скуп у Палати Србије министар Жигманов је истакао да је питање адекватне заступљености националних мањина и део наших међународно преузетих обавеза, који проистичу из докумената Уједињених нација, пре свега Међународног пакта о грађанским и политичким правима и Међународног пакта о економским, социјалним и културним правима, као и Савета Европе – Оквирне конвенције за заштиту националних мањина, о чему смо као држава дужни да подносимо извештаје о њиховом спровођењу.

Министар је подсетио да је Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог, у сарадњи са надлежним органима, припремило Пети периодични извештај о спровођењу Оквирне конвенције за заштиту националних мањина, који је Влада усвојила 1. септембра 2022. године, након чега је прослеђен надлежним телима Савета Европе. У том су извештају, рекао је министар, представљене све новине у законодавству усмерене на стварање напретка у погледу заступљености националних мањина у јавној управи, као и измене законодавства којима су створени основи за прикупљање података о националној припадности запослених.

Министар Жигманов је додао да овај извештај садржи и процентуалне податке о националној структури запослених у покрајинским органима и стручним службама покрајинске владе АП Војводине, али не садржи податке о заступљености на осталим нивоима власти – републичком и у јединицама локалне самоуправе, подстичући учеснике Округлог стола да се дође до решења на централном и локалном нивоу власти.

Циљ састанка био је идентификовање изазова и размена информација свих релевантних институција које су у складу са својим надлежностима на републичком и покрајинском нивоу задужене за вођење евиденција које, поред осталих, треба да обухватају и податак о националној припадности запослених, као и институција које су задужене за примену прописа у овој области. Имајући у виду да подаци о националној припадности спадају у категорију нарочито осетљивих података за чију обраду су прописани строжији услови, учесници данашњег скупа били су и представници независних тела из службе Повереника за информације од јавног значаја и заштиту података о личности, Повереника за заштиту равноправности и Заштитника грађана.

 

Фото: Дарко Радуловић

Препоручујемо...