Подршка и оснаживање припадника ромске заједнице у Републици Србији

Министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог, Томислав Жигманов, говорио је данас на Завршној конференцији заједничког пројекта Европске уније и Савета Европе РОМАЦТЕД ИИ, у којем је Министарство било институционални партнер у Републици Србији.

Отварајући скуп, министар је нагласио да посебна вредност програма РОМАЦТЕД лежи у томе што је његова методологија концептирана са идејом да његов главни исход буде оснаживање ромске заједнице – како на индивидуалном нивоу, што је постигнуто кроз активности у којима су грађани ромске националности практиковали своја основна права и тиме проширили своје капацитете и вештине, тако и на нивоу ромске заједнице, кроз помоћ људима да се организују и удруже како би изразили своје интересе око решавања заједничких проблема. У складу са тим, рекао је, заслуга за успешну реализацију овог програма припада пре свега Ромима и ромским удружењима и невладиним организацијама, које су биле укључене у реализацију програма.

Министар Жигманов је нагласио да, не мање важна вредност програма РОМАЦТЕД јесте рад на унапређењу капацитета, знања и вештина локалних самоуправа у раду на инклузији Рома. Стога је овај догађај и прилика да се захвалимо представницима градова и општина који су, радећи на имплементацији програма, не само допринели да се он успешно реализује, већ и радили на јачању демократских капацитета својих локалних заједница.

Он је изразио уверење да ће формални канали и механизми за заједничку укљученост локалних власти и ромских заједница у формулисању политика, доношењу одлука и сарадњи са грађанима и организацијама цивилног друштва, који су успостављени приликом имплементације програма, наставити да доприносе одрживости свих даљих активности и иницијатива.

Министар Жигманов је закључио да су локалне власти, које су учествовале у реализацији програма РОМАЦТЕД, данас, нема сумње, много оспособљеније да интегришу специфичне мере за Роме у главне токове локалне политике уз повећање учешћа грађана Рома у креирању, имплементацији и праћењу тих политика и пројеката.

Шеф Канцеларије Савета Европе у Београду Јанош Бабић је изјавио да ова институција већ скоро пет деценија посвећено ради на подршци ромској популацији и промоцији употребе ромског језика, у тесној сарадњи са ромским организацијама цивилног друштва и помажући европским државама да поставе стандарде и испуне своје обавезе према ромској заједници. Ми у Србији, рекао је, тесно сарађујемо са Владом Републике Србије и релевантним институцијама у циљу подршке напретку демократских реформи, доброг управљања, људских права, владавине права, у складу са агендом европских интеграција Србије.

Њ. Е. амбасадор Емануеле Жиофре шеф Делегације Европске уније, изјавио је на скупу да је овај пројекат део шире подршке ЕУ социјалној инклузији кроз коју смо до сада, како је нагласио, успели да обезбедимо трајно становање у 24 општине у Србији, да обезбедимо личну документацију за 5000 лица, да сваке године уручимо 2000 стипендија за ромске студенте и оснажимо координација између служби за Роме са 30 заједничких мобилних јединица.

Истовремено, рекао је Жиофре, кључно је да Србија настави успешну имплементацију Стратегије за инклузију Рома која је у складу са оквиром ЕУ за инклузију Рома и испуни циљеве постављене у Познањској декларацији, док ће ЕУ наставити да подржава овакве иницијативе, не само због приступања Србије Европској унији, већ и како би грађани осетили опипљиве користи од овог процеса.

На завршној конференцији презентована је реализација програма у протеклој години у Србији. У другом делу конференције тема је била планирање и праћење мера за унапређење положаја Рома и Ромкиња на локалном нивоу.

 

 

Препоручујемо...