Помоћница министра др Нина Митић говорила на конференцији о родној равноправности

Помоћница министра за људска и мањинска права и друштвени дијалог др Нина Митић учествовала је на националној конференцији под називом „Између закона и стварности: Перспективе жена о родној равноправности у Србији”.

У уводном обраћању, помоћница Митић истакла је да је Република Србија 2021. године усвојила Закон о родној равноправности и Закон о изменама Закона о забрани дискриминације, за које је Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог израдило нацрте. Такође је подсетила да је Влада Републике Србије, на предлог Министарства, током 2021. и 2022. године усвојила и три стратешка документа до 2030. године – Стратегију за родну равноправност, Стратегију превенције и заштите од дискриминације и Стратегију за социјално укључивање Рома и Ромкиња у Републици Србији, са пратећим акционим плановима.

Поред тога, навела је да је, према извештају Светског економског форума о стању родне равноправности из 2021. године, у Републици Србији повећано учешће жена у политичком животу, али да је дошло до смањења учешћа жена у економском животу. Међутим, као позитиван пример је истакла да је у Индексу ЕУ-27, укључујући и земље у региону западног Балкана, Република Србија рангирана као друга по уделу жена у одборима компанија и као прва по уделу жена међу руководиоцима у компанијама.

Додала је и да је, према збирном Извештају о остваривању родне равноправности у Републици Србији за 2022. годину, који је израдило Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог, јаз у платама између жена и мушкараца износио 14,4% у корист мушкараца. Подсетила је и да је Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог донело Правилник о методологији за обрачун неплаћеног кућног рада, који је ступио на снагу у марту 2024. године.

Помоћница министра Митић је обавестила да је Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог током 2023. и 2024. године, уз помоћ Немачке организације за међународну сарадњу, реализовало јавну кампању против родно заснованог насиља према женама под називом: „Стоп фемициду”, која је у фокусу имала подизање свести шире заједнице о значају превенције и сузбијања насиља према женама, као и јавну кампању „Унапреди родну равноправност”, која је у фокусу имала информисање што ширег круга обвезника извештавања о мерама за остваривање родне равноправности, а имајући у виду обавезе прописане Законом о родној равноправности и подзаконских аката и подразумевала је емитовање промотивног спота на медијима са националном фреквенцијом, али и инфо сесије реализоване у већим градовима Републике Србије.

На конференцији су представљени правна анализа и резултати истраживања о перцепцији родне равноправности из перспективе жена у Републици Србији, након чега је одржана интерактивна сесија о резултатима истраживања и могућностима за унапређење родне равноправности. Такође је било речи и о мотивaциoном гoвoру, као једној од могућих стратегија за успех, када је реч о оснаживaњу жeнa.

На конференцији, поред помоћнице министра Нине Митић, у уводном излагању су се обратили и Бранкица Јанковић, повереница за заштиту равноправности, као и Михаел Енгел, вођа пројекта „Подршка социјалном укључивању у Србији”.

Конференцију су заједнички организовали Повереник за заштиту равноправности и Немачка организација за међународну сарадњу (GIZ), у оквиру пројекта „Подршка социјалном укључивању у Србији”, у којем учествују и Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог.

 

 

 

Препоручујемо...