Позив младима да се активније укључе у стварање сопствене будућности

Позивом младима да се активније укључе у друштвене процесе, да покажу иницијативу и на тај начин утичу на своју будућност, јуче је у Сјеници завршен Форум младих „75+ корака ка једнаким могућностима за све младе“, одржан од 15. до 17. новембра, у организацији Министарства за људска и мањинска права и друштвени дијалог, у сарадњи са Канцеларијом Савета Европе у Београду.

На завршном друштвеном дијалогу, у амфитеатру Дома ученика Техничко-пољопривредне школе, под називом „Како до једнаких могућности за све младе у Србији?“, учесницима је пружена додатна прилика за разговор и питања, послате су завршне поруке и сумирани утисци тродневног скупа у којем је учествовало 75 младих припадника националних мањина из целе Србије.

Министар Томислав Жигманов, који је претходна три дана учествовао у пленуму, панелима, радионицама и друштвеним дијалозима, изјавио је на завршном догађају да су једнаке могућности за све, стожер међународних докумената која се тичу људских права, као и Устава Републике Србије који то гарантује сваког свом грађанину. Република Србија, подсетио је, има усвојену Стратегију за младе, са пратећим Акционим планом.

Са друге стране, нагласио је, дискриминација представља препреку и ограничење да се начела једнаких могућности остварују у реалности. Због тога је важно да тај негативни феномен буде деконструисан, а то се може урадити само кроз залагање и активизам.

„Мало тога се у друштвеном животу дешава само од себе. Друштво је последица залагања група да се остваре прокламовани циљеви“, рекао је министар Жигманов и позвао младе да раде како на личним циљевима, тако и на циљевима општег добра. Министар је подвукао да је мудрост претпоставка за политику, те да је у том послу важно уочити проблем, наћи решење и имати савезнике са којима ће се ти проблеми решавати. Најсложенији су, рекао је, системски изазови, као и они који почивају на укорењеним друштвеним кодовима, јер захтевају дуг процес и залагање великог броја људи који се окупљају око истог циља и вредности. Министар је додао да жели да охрабри младе да се што одлучније и храбрије залажу за начела једнаких могућности, јер је то општељудски вредан напор, који живот чини смисленијим, јер за последицу има добро и за појединца и за друге људе.

Државни секретар у Министарству за људска и мањинска права, поф. др Рејхан Куртовић, нагласио је да млади људи морају бити мотор покретач и креатор нових друштвених праваца, јер су они будући носиоци важних функција.

Др Куртовић је нагласио да је друштво попут нашег, које је прошло кроз изазове послератне транзиције, рањиво друштво, пуно тешкоћа које су дубоко оставиле траг.

У транзицији се боље могу снаћи они који су на почетку живота, који су без предрасуда, табуа и мржње, које су нам у блиској прошлости донеле проблеме. У том смислу, овај догађај је имао за циљ да се упознају млади, да виде да они нису опасност једни за друге, да у другим националностима и конфесијама има много заједничких именитеља. Кад се подвуче црта, имамо много више тачака повезивања него камена спотицања, рекао је др Куртовић.

Људи који се не упознају, из незнања стварају предрасуде, из њих табуе, а из тога настају конфликти и мржња, рекао је др Куртовић и закључио да нам нису потребна друштва мржње, већ једнакости, равноправности, мултикултуралности и мултиконфесионалности. Куртовић је додао да су поједине државе успешне и због тога што су постале друштва једнаких могућности.

Претходног дана одржана су два друштвена дијалога. Први са темом „Улогу медија у превенцији дискриминације“. Панелисти на ову тему били су државна секретарка др Стана Божовић, помоћница министра Нина Митић, мр Драган Трапарић, в. д. помоћника

Секретара за културу, информисање и односе са верским заједницама АП Војводина, Емил Лулић, представник Националног савета мађарске националне мањине и Смиљана Алексић, представница Сталне конференције градова и општина, а у дискусију се укључио и државни секретар Куртовић. Др Божовић је упознала учеснике са појмом и облицима дискриминације, објаснила надлежности Министарства у тој области, те позвала младе на отворен разговор о начинима на које се информишу и на дискусију о утицају и улози медија у превенцији дискриминације.

На другом дијалогу, са темом „Иницијативе у области културе које доприносе толеранцији, интеркултуралном разумевању и остваривању културних права“, панелисти су били Биљана Марковић, в. д. помоћнице министра, Милинка Хрћан, помоћница секретара за образовање, прописе, управу и националне мањине – националне заједнице АП Војводина, Татјана Куран, саветница у истом покрајинском секретаријату, Милица Јањић, испред СКГО и Светлана Ракић, координаторка пројекта Канцеларије Савета Европе у Београду. Помоћница Марковић представила је рад Министарства и позвала младе учеснике на веће ангажовање у националним саветима.

На дијалозима, као и током тродневног Форума, вођене су отворене и занимљиве расправе, постављана бројна питања и размењена значајна искуства.

Препоруке младих са форума 75 корака ка једнаким могућностима за све младе

 

Препоручујемо...