СРБИЈА ОБЕЛЕЖИЛА МЕЂУНАРОДНИ ДАН ЉУДСКИХ ПРАВА: Слобода, једнакост и достојанство су неприкосновени

 Слобода човека, једнакост и достојанство су неприкосновени и значе темељ и гаранцију поштовања људских права сваког појединца, порука је са овогодишњег обележавања Међународног дана људских права у Републици Србији, које је Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог организовало под слоганом „Слободни и једнаки у достојанственој Србији“, у сарадњи са Покрајинском Владом и уз подршку Уједињених нација и Мисије ОЕБС у Србији.

Свечаност је одржана 10. децембра у Југословенској кинотеци у Београду, уз присуство високих званичника, представника цивилног друштва и међународних организација. Отварајући скуп, министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог, Томислав Жигманов, је рекао да иза наведених речи стоји поштовање људских права сваког појединца, становника наше земље која су уткана у највиши правни акт, Устав Републике Србије. Устав гарантује поштовање достојанства и слободан развој личности, одређује их као апсолутна права, која су сви дужни да поштују и штите, која се нама грађанима не могу ограничити никада – ни у време рата, ни у ванредним ситуацијама, рекао је министар.

Потреба сваког човека је да изгради позитиван однос према себи, да држи до свог достојанства, да достојанствено иде кроз живот. Чувајући достојанство човека, чува се и достојанство народа. Губитком достојанства народа, губи се достојанство државе. Зато је обавеза свих да својим достојанством чувамо и достојанство државе, рекао је министар Жигманов.

На нама је да се подсетимо овде и сада, додао је, да „слобода“, осим могућности бесконачног остваривања себе и својих потенцијала, подразумева и висок степен личне одговорности, свест да поштујући своју слободу не нарушавамо слободу других. Такође, да „једнакост“ значи равноправност, поштовање родне равноправности, свих врста и облика различитости, остварење недискриминације, једнакост значи толеранцију, поштовање мањинских права, једнакост је социјална правда и правна сигурност, као и поштовање другачијег мишљења, уверења, интегритета сваког појединца, рекао је министар.

Влада Републике Србије, подвукао је, недавним усвајањем Реформске агенде и Планом раста, још једном се јасно и недвосмислено определила за европске вредности, за принципе владавине права, за привредни раст, дигиталну трансформацију, односно за социјално-економски напредак свих грађана.

Матилде Морт, стална координаторка Уједињених нација у Србији, је изјавила да је Србија постигла значајан напредак у унапређењу људских права кроз сарадњу Министарства за људска права са различитим актерима, укључујући организације цивилног друштва, академску заједницу и медије. Ипак, рекла је, изазови попут доследне примене закона, говора мржње и претњи новинарима и даље постоје. Уједињене нације остају посвећене подршци Србији у јачању владавине права, неговању поштовања и изградњи друштва у којем су права сваког појединца заштићена, а сви гласови уважени, рекла је она.

Амбасадор Делегације Европске уније у Србији Њ.Е. Емануеле Жиофре је истакао да је наша колективна одговорност да бранимо људска права, да осигурамо да она нису само стандарди на папиру, већ реалност која важи за све. Европска унија чврсто стоји уз вредности људских права и посвећена је њима, како у оквиру својих граница тако и изван њих, рекао је амбасадор Жиофре и подвукао сарадњу са Републиком Србијом на овом пољу у процесу придруживања Европској унији. .

Шеф Мисије Савета Европе у Београду Јанош Бабић је подвукао да је Десети децембар, Дан људских права, прилика да се подсетимо и подстакнемо све око нас на важност борбе против говора мржње – једне од кључних претњи људским правима. Стога у Србији Савет Европе већ 22 године неуморно ради на, између осталог, сузбијању говора мржње и промовисању културе толеранције.

Каролина Хидеа, заменица шефа Мисије Организације за европску безбедност и сарадњу, је изјавила да ОЕБС, као организација, остаје посвећена промовисању свеобухватног оквира за мир и стабилност, усидреног у заштити и испуњавању људских права. Мисија ОЕБС-а у Србији је поносна што доприноси овој визији кроз партнерство са институцијама Србије у заштити и унапређењу права свих, било да се ради о националним мањинама, женама, младима, особама са инвалидитетом или расељеним лицима или другим групама. Кроз иницијативе попут законодавне реформе или јачања владавине права, Мисија пружа помоћ у изградњи праведног и правичног друштва. Ови напори укључују оснаживање институција за заштиту људских права, неговање слободе медија и подршку организацијама цивилног друштва како би напредовале у повољном окружењу, рекла је она.

Роберт Отот, потпредседник Покрајинске владе и покрајински секретар за образовање, прописе, управу и националне мањине – националне заједнице је рекао да људска права нису само правни концепт, већ темељ свакодневног живота и заједнички циљ којем сви тежимо. У Војводини, која је синоним за различитости и заједнички суживот, права националних заједница и свих грађана нису апстрактна идеја, већ део нашег идентитета и свакодневног рада. Трудимо се да кроз инклузивне политике и конкретне мере осигурамо једнакост и равноправност за свакога, рекао је он.

Никола Тарбук, генерални секретар Сталне конференције градова и општина, је нагласио да је улога коју локалне власти имају у заштити и остваривању људских права кључна. Локални органи су најближи грађанима и најбоље разумеју њихове потребе и изазове. Кроз своје одлуке, политике, програме и иницијативе, локалне власти директно утичу на квалитет живота својих грађана и треба да осигурају да се људска права поштују и штите у локалној заједници за коју су оне одговорне, рекао је Тарбук.

Након уводних обраћања одржан је панел под називом „Инклузивне праксе“ на ком су учествовали Катарина Митровска, омбудсманка Регионалне канцеларије из Ниша, Тијана Малезић Репајић из Удружења „Деца без граница“, Марко Тошић из Центра за интеграцију младих и Миодраг Близанац, из Удружење грађана ,,Вера, љубав, нада“.

Посебно дирљив део обележавање Међународног дана људских права били су наступи два хора: хора „ИСОН“, инклузивног хора из Новог Сада, и хора Дечјег културног центра из Београда. Својим дивним певањем и позитивном емоцијом коју су слали присутнима, измамили су и сузе код многих.

Међународни дан људских права обележава се широм света 10. децембра, у знак сећања на датум када је 1948. године Генерална скупштина Уједињених нација (УН) усвојила Универзалну декларацију о људским правима. Обележавање овог међународног дана установљено је 1950. године, а ове године се у свету обележава под слоганом ,,Наша права, наша будућност управо сада“.

Свечаности поводом Међународног дана људских права присуствовали су министар спорта Зоран Гајић, председник САНУ Зоран Кнежевић, представници бројних министарстава, институција, црквених заједница, међународних организација, организација цивилног друштва, и др. којима се захваљујемо, као и Југословенској кинотеци за подршку приликом организације овог догађаја.

Препоручујемо...