У Нишу настављена кампања „Унапреди родну равноправност“
У оквиру кампање „Унапреди родну равноправност“, у Нишу је одржана четврта Инфо сесија на којој су обвезницима подношења извештаја о родној равноправности – представницима органа јавне власти, послодаваца, синдиката из Ниша и јужне Србије – представљене Смернице за примену Закона о родној равноправности које ће им помоћи у припреми будућих Извештаја.
Кампању је покренуло Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог у сарадњи са пројектом Немачке развојне сарадње „Подршка социјалном укључивању у Србији“ који спроводи Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit GIZ GmbH.
Сви органи јавне власти, привредни субјекти са више од 50 запослених, политичке странке, синдикати и тела за родну равноправност дужни су да достављају Годишњи извештај о остваривању родне равноправности Министарству за људска и мањинска права и друштвени дијалог (МЉМПДД) као органу надлежном за праћење остваривања родне равноправности у друштву. Кампања „Унапреди родну равноправност“ шаље поруку да је једини начин да се заиста подигне ниво родне равноправности, редовно праћење колико сви актери појединачно доприносе томе, а то је једино могуће кроз извештавање.
У уводном обраћању, помоћница министра Нина Митић је истакла да је Ниш град који је претходних година учинио значајне кораке у унапређењу родне равноправности и реализовао бројне пројекте, и подсетила присутне на значај достављања извештаја о родној равноправности. Помоћница Митић је нагласила да је постизање родне равноправности једно од темељних начела људских права и да представља принцип једнаких могућности за мушкарце и жене у остваривању људских права у свим сферама друштвеног и приватног живота.
Душица Давидовић, заменица градоначенице Града Ниша, истакла је да је град Ниш усвојио Европску повељу о родној равноправности на локалном нивоу, формиране женске одборничке мреже и скупштинска комисија за родну равноправност и једнаке могућности, донесена прва стратешка документа у овој области и уведено родно одговорно буџетирање. Марина Бабовић, саветница у пројекту GIZ-а је нагласила да ће Пројекат у будућности подржати Министарство у креирању дигиталног решења за извештавање по Закону о родној равноправности.