Друштвени дијалог „Ментално здравље младих“
Министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог Томислав Жигманов и министарка здравља проф. др Даница Грујичић учествовали су данас у друштвеном дијалогу „Ментално здравље младих“ које је организовало Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог у сарадњи са Омладинским савезом удружења ОПЕНС и Институтом за јавно здравље Војводине.
Отварајући скуп, министар Жигманов је подвукао да је, у години када обележавамо 75 година од усвајања Универзалне декларације Уједињених нација о људским правима, важно истаћи да је ментално здравље људско право и да као друштво и држава морамо све учинити да се у целости оствари ментално благостање, јер је оно претпоставка за уживање свих других људских права. Наше Министарство, рекао је Жигманов, заинтересовано је не само за дебате о менталном здрављу нашег друштва, него и када су у питању кораци које као држава предузимамо у циљу да се ово право оствари.
Министар је нагласио важност интерсекторске сарадње и координисаног деловања свих надлежних институција у циљу раног препознавања и правовременог реаговања, посебно када је млада популација у питању.
Министар Жигманов је додао да заштита менталног здравља треба да буде координисана, свеобухватна, пре свега прилагођена потребама младих и стално доступна на агендама свих надлежних институција. У том смислу, он је подсетио да је недавно шест министарстава потписало Меморандум у циљу подршке менталном здрављу адолесцената и младих у Србији
Министар је поздравио напоре Владе Републике Србије и Министарства просвете, да до краја ове школске године запосле око 250 психолога и педагога у основним и средњим школама.
Министарка здравља проф. др Даница Грујичић нагласила је важност раног препознавања менталних поремећаја код младих и најавила повећање броја психолога у домовима здравља. Како је рекла, породица не може некада да се избори сама са одређеним проблемим и зато су ту друштво, шола, здравствене установе, омладински центри да помогну.
Посебно је указала на проблеме зависности код младих, од игрица, кладионица, до злоупотребе дрога, против чега цело друштво треба да се бори.
Током дијалога, различите институције које се баве менталним здрављем изнеле су податке о значајном броју младих који болују од неких од поремећаја и у том смислу потребу за психолошком подршком, као и активности институција које су до сада предузете како би се свест о важности чувања менталног здравља што више проширила.
У друштвеном дијалогу учествовали су и Ивана Антонијевић, помоћница министра за омладину и туризам, доц. др Снежана Вуковић, испред Министарства просвете, проф. др Едита Стокић, директорка УКЦ Војводине, проф. др Светлана Квргић, помоћница директора Института за јавно здравље Војводине, Вукашин Гроздановић, извршни директор ОПЕНС-а, Никола Тарбук, генерални секретар Сталне конференције градова и општина, Станослава Вучковић, испред УНИЦЕФ-а, представници омладинских и невладиних организација и други.
На крају дијалога, учесниси су усвојили сагласност о поступању у којој се посебно истиче значај међусекторске сарадње, повећања капацитета локалних самоуправа у циљу прижања помоћи у заштити менталног здравља младих.
У поподневном делу одржана је панел дискусија „Системска подршка младима у борни против злоупотребе психоактивних супстанци и превенцији бихевиоралних болести зависности“, организована у сарадњи са Канцеларијом за борбу против дрога РС, током које су се, поред речи стручњака, чуле и исповести зависника и козависника.
Сагласност о поступању, ментално здравље младих
Сагласност о поступању, борба против злоупотребе психосоцијалних супстанци