Друштвени дијалог “Бескућништво – мапирање и први кораци ка друштвеној укључености”

20. децембар 2022.

Министарствао за људска и мањинска права и друштвени дијалог уз подршку организација цивилног друштва Иницијативе за економска права А11, Излазак, АДРА, Caritas Srbije и Центара за интеграцију младих данас је у Палати Србија одржанло друштвени дијалог на тему “Бескућништво – мапирање и први кораци ка друштвеној укључености”.

На скупу, који је одржан на Међународни дан људске солидарности, 20. децембра, министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог Томислав Жигманов нагласио је да је питање бескућништва сложена, осетљива и болна тема, која је у исто време тест хуманости нашег друштва.

“Посвећени смо изградњи државе која ће бити солидарна и радити на решавању проблема свих друштвених група. Генерална платформа државне политике данас је да нико не буде изостављен”, нагласио је министар Жигманов, додајући да је за решавање проблема потребна међусекторска сарадња која би укључивала све нивое власти, цивилно друштво, као и међународне организације.

“Друштвени дијалог је добар пут да се овај проблем почне системски решавати и да пробамо да успоставимо трајне политике”, додао је министар Жигманов. 

На дијалогу су говорили Наташа Тањевић, заменица заштитника грађана, Наташа Тасић Кнежевић, заменица председника  Одбора за људска и мањинска права и равноправност полова Народне скупштине Републике Србије, др Жељко Бркић, шеф Бироа дриректора полиције Министарства унутрашњих послова РС, Александра Чамагић, градска секретарка за социјалну заштиту Града Београда, Александра Бојађиева (АДРА), Ема Степановић (А 11), као и Мина Лукић, Центар за интеграцију младих, док су скупу присуствовали представници Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Министарства за бригу о породици и демографију, директорка Центра за социјални рад Града Београда Силвиа Алавања, директорка Прихватилишта у Београдз Невенка Никић Симатовић, представници Црвеног кртса Србије, СКГО, као и представници других организација и институција.

На скупу је констатовано да је, према последњим подацима са старог пописа становништва  (нови подаци се тек очекују) евидентирано више од 18.000 бескућника у Србији, а у ризику од бескућништва је 168.000 људи. На скупу се могло чути да постоји развијен систем услуга социјалне заштите за ову рањиву категорију људи, али и да има још много простора за заједничко деловање свих делова друштва како би се проблем бескућништва боље сагледао и на њега на што бољи начин институционално одговорило. Такође, најављено је да ће у Београду у наредних недељу дана почети да ради „Привремено преноћиште“ за бескућнике главног града.

Сагласност о поступању

 

Препоручујемо...