У Републици Србији живи више од 350 хиљада особа са инвалидитетом

На Међународни дан особа са инвалидитетом, 3. децембар, Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог наглашава да је Република Србија посвећена заштити и пружању подршке особама са инвалидитетом, како кроз постојећи нормативни оквир, тако и на плану пуне имплементације права припадника ове осетљиве друштвене групе.

У сусрет Међународном дану особа са инвалидитетом, а у циљу ширег сагледавања њиховог актуелног положаја и изазова са којима се суочавају, Министарство је, 27. новембра 2024. године, организовало друштвени дијалог под називом „Модели подршке деци и младима са интелектуалним тешкоћама“.

У присуству представника релевантних министарстава, међународних организација и удружења грађана, на друштвеном дијалогу је ова тема сагледана са различитих страна, представљено истраживање о овој друштвеној групи и постигнута сагласност о поступању у циљу унапређења њеног положаја. До краја месеца, Министарство планира да организује још један друштвени дијалог о правима особа са инвалидитетом, овога пута на тему приступачности.

Међународни дан особа са инвалидитетом установљен је резолуцијом Генералне скупштине Уједињених нација 1992. године. Ова резолуција прогласила је 3. децембар даном посвећеним подизању свести о правима и достојанству особа са инвалидитетом, као и промоцији њиховог пуног учешћа у друштву и развоју. Тема овогодишњег Међународног дана особа са инвалидитетом је „Оснаживање лидерства особа са инвалидитетом за инклузивну и одрживу будућност“. Ова тема, како је наведено, препознаје кључну улогу коју особе са инвалидитетом играју у стварању инклузивнијег и одрживијег света за све. Такође наглашава важност њиховог учешћа у процесима доношења одлука који утичу на њихове животе.

Према последњим проценама Светске здравствене организације (СЗО) у свету живи чак 1,3 милијарде особа које имају неку врсту инвалидитета, што чини 16 одсто укупне светске популације. У Републици Србији, према последњем попису становништва из 2022. године, живе 356.404 особе са инвалидитетом што чини 5,46 одсто укупног становништва. Од тог броја 148.104 су мушкарци, 208.300 је жена. Према врсти изазова са којима се суочавају, највише је оних који имају проблем са ходом и пењањем степеницама (213.885), са видом (116.047), слухом (90.525), самосталношћу при одевању/исхрани и одржавању хигијене (84.385); проблеме при памћењу и концентрацији (62.824) и комуникацији (45.477).

У градским насељима их је укупно 196.664, а према годинама старости, највише је оних са 65 и више година (246.901), док деце са инвалидитетом, старости испод 15 година, има 5.426. Како се наводи на сајту Републичког завода за статистику, у контингент особа са инвалидитетом укључена су сва лица старости две и више година која, услед најмање једног од наведених проблема, имају много потешкоћа или су потпуно онемогућена у обављању свакодневних активности.

Права особа са инвалидитетом гарантована су низом међународних докумената, а један од најважнијих је Конвенција Уједињених нација о правима особа са инвалидитетом из 2006. године. Република Србија је, од ратификације и примене одредби ове Конвенције 2009. године, унапредила постојећи стратешки и правни оквир, те настоји да у свим друштвеним сегментима унапреди суштинску перцепцију о особама са инвалидитетом и у значајнијој мери успостави инклузивне праксе које, уз поштовање свих различитости физичког, менталног и других својстава, омогућавају особама са инвалидитетом њихов равноправан и укључив третман у заједници. У години доношења ове Конвенције, 2006. Република Србија је усвојила Закон о забрани дискриминације особа са инвалидитетом, који овој осетљивој друштвеној групи пружа приступ запошљавању, образовању и другим правима.

И поред свега наведеног, на плану заштите особа са инвалидитетом остају бројни изазови, који се, поред осталог, односе на подршку након напуштања образовног система, на додатно развијање постојећих механизама становања уз подршку, услуге личног пратиоца и персоналног асистента, и др.

Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог наставиће посвећено да ради, у оквиру својих надлежности, на подизању свести и важности заштите ове рањиве друштвене групе, градећи друштво солидарности и емпатије у којем сви, којима је то потребно, имају право на заштиту, подршку и шансу и у којем нико не сме да буде искључен, дискриминисан или изостављен.

https://www.youtube.com/watch?v=F5gZpkYNGBA

https://minljmpdd.gov.rs/odrzan-drustveni-dijalog-modeli-podrske-deci-i-mladima-sa-intelektualnim-teskocama/

 

Препоручујемо...